Farklı kalınlık ve translusensideki monolitik zirkonyanın farklı dayanak tipleri ile optik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the optical properties of monolithic zirconia of different thickness and translusency with different abutment types
  1. Tez No: 663615
  2. Yazar: GÜZİN GEROĞLU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDANUR TURGUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmanın amacı; yüksek translusensi özelliğiyle yeni nesil 3Y-TZP ve 4Y-TZP içe-rikli monolitik zirkonya (MZ) veneerlerin, farklı kalınlıklarda, farklı dayanak tipleri ile bir-likte optik özelliklerini değerlendirmektir. Çalışmada iki farklı translusenside (MT, LT) A1 renk MZ bloklar (IPS e-max Zir-CAD, Ivoclar Vivadent) kullanıldı. MZ bloklardan kesme cihazı ile (Microcut 125 Low Speed Precision Cutter, Metkon, Türkiye); 0.5 mm, 1 mm, 1.5 mm, 2 mm kalınlıklarda 80 adet örnek elde edildi (n=10). Veneer grupları: LT, MTS (MT Servikal), MTM (MT Me-dial), MTİ (MT İnsizal); dayanak grupları; Zirkonya, Hibrit, Titanyum, Mavi Anodize Ti-tanyum (AT), Açık Sarı AT, Sarı AT ve Pembe AT olacak şekilde oluşturuldu. Kolorimetre cihazı (Shade Eye Ncc, Shofu, Japan ) ile veneerlerin ilk L0*, a0*, b0* değerleri sonra; da-yanaklar ile birlikte veneerlerin L1*,a1*, b1* değerleri ölçüldü. İki ölçüm arasındaki renk farklılığı (∆E00*) CIEDE2000 formülüne göre hesaplandı. Üç Yönlü Anova Testi ve Fis-her's LSD Testi ile istatistiksel analizleri yapıldı (p ˂0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the optical properties of the new generation highly translucent featured 3Y-TZP and 4Y-TZP monolithic zirconia (MZ) veneers with different thicknesses and different abutment types. In the present study; A1 shade MZ blocks (IPS e-max ZirCAD, Ivoclar Vivadent) with two different translucencies (MT, LT) were used. 80 specimens (n=10); with 0.5 mm, 1 mm, 1.5 mm, 2 mm thickness were obtained using a cutter device (Microcut 125 Low Speed Precision Cutting Metkon, Turkey). Veneer groups: LT, MTS (MT Cervical), MTM (MT Medial), MTI (MT Insical); and abutment groups: Zirconia, Hybrid, Titanium, Blue Anodized Titanium (AT), Light Yellow AT, Yellow AT and Pink AT were performed. The first color values L0*, a0* and b0* of the samples and L1*, a1* and b1* values with the abutments were determined by a colorimeter (ShadeEye NCC, Shofu, Japan). The color differences (∆E00*) between the two measurements were calculated according to the CIEDE2000 formula. Statistical analyzes were performed with Three-Way Anova and Fisher's LSD Test (P ˂0.05).