Farklı kalınlıklardaki CAD/CAM seramiklerin dual-cure ve light-cure rezin siman polimerizasyonlarına etkisi
Effect of CAD/CAM ceramics of different thicknesses on dual-cure and light-cure resin cement polymerizations
- Tez No: 800459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA YILMAZ SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı içerik ve kalınlıktaki CAD/CAM seramiklerin iki farklı polimerizasyon mekanizmasına sahip rezin simanın polimerizasyonuna olan etkisinin dönüşüm dereceleri hesaplanak incelenmesidir. Lösitle güçlendirilmiş cam seramik (IPS Empress CAD), lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramik (IPS e.max CAD) ve monolitik zirkonya seramik (IPS e.max ZirCAD Prime) CAD/CAM bloklardan 1,0 mm, 1,5 mm ve 2,0 mm kalınlığa sahip birer adet örnek üretici firmanın önerileri doğrultusunda üretildi. Elde edilen farklı tip ve kalınlıktaki seramik kesitleri altında ışıkla polimerize olan rezin siman (Variolink Esthetic LC (light-cure)) ve hem ışık hem de kimyasal polimerize olan rezin simandan (Variolink Esthetic DC (dual-cure)) kapalı kutu ortamında LED ışığı ile 20 sn süreyle polimerize edilen 10'ar adet örnek hazırlandı (toplam 180 örnek, n=10). Ayrıca polimerizasyon öncesi ve sonrası dönüşüm derecesini belirlemek ve kontrol grubu olarak kullanılmak amacıyla her iki rezin siman tipinde seramik kullanılmadan 10'ar adet örnek hazırlandı(toplam 20 örnek, n=10). Hazırlanan rezin siman örnekler ışık geçirmeyen bir kutuda 37 °C'de 24 saat bekletildi. Tüm örnekler, dönüşüm derecelerinin belirlenmesi amacıyla fourier dönüşüm infrared spektroskopisi (FTIR) cihazında analiz edilerek 1608 cm-1 ve 1637 cm-1 dalga boylarındaki absorbsiyon miktarları kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile yapıldı. Farklılık oluşan ortalamalara Duncan testi uygulandı. İkili karşılaştırmalar ise bağımsız t testi ile yapıldı (α=0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of CAD/CAM ceramics of different composition and thickness on the polymerization of resin cement with two different polymerization mechanisms by calculating the degree of conversion. One specimen each of leucite-reinforced glass ceramic (IPS Empress CAD), lithium disilicate-reinforced glass ceramic (IPS e.max CAD), and monolithic zirconia ceramic (IPS e.max ZirCAD Prime) CAD/CAM blocks with thicknesses of 1.0 mm, 1.5 mm, and 2.0 mm were fabricated according to the manufacturer's recommendations. Under the ceramic sections of different types and thicknesses, 10 specimens each of light-cured resin cement (Variolink Esthetic LC) and dual-cure resin cement (Variolink Esthetic DC) were prepared (180 specimens in total, n = 10), which were polymerized with LED light for 20 s in a closed box environment. In addition, in order to determine the degree of converison before and after polymerization and to be used as a control group, 10 specimens were prepared without ceramic in both resin cement types (total of 20 specimens, n = 10). The prepared resin cement specimens were kept in a light-proof box at 37 °C for 24 hours. All specimens were analysed by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) to determine the degree of conversion, and the absorption at 1608 cm-1 and 1637 cm-1 wavelengths was recorded. The statistical analysis of the obtained data was performed with a one-way analysis of variance (ANOVA). The Duncan test was applied to the means of difference. Pairwise comparisons were made with an independent t test (α=0.05).