Üniversite öğrencilerinin zenofobi tutumları ve empatik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between university students' xenophobia attitudes and empathic tendency
- Tez No: 743726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARBAROS SERDAR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin zenofobi tutumları ile empatik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Mevcut çalışma nicel araştırma modellerinden ilişkisel araştırma modeli ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu farklı üniversitelerde öğrenim gören toplam 309 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiki yöntemler uygulanmıştır. Verilerin analizi işlemine geçmeden önce verilere yönelik olarak normallik analizi işlemi yapılmıştır. Çarpıklık ve basıklık değerlerinin literatürde yer alan değerlere uygun değerler alması soncunda verilere parametrik olmayan istatistiki yöntemler uygulanmıştır. İki bağımsız değişken karşılaştırılması için Man Whitney u testi, ikiden fazla bağımsız değişkenin karşılaştırılması için, Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon testi ile sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students' xenophobia attitudes and their empathic tendencies. The present study was designed with the relational research model, one of the quantitative research models. A total of 309 university students studying at different universities participated in the study group of the research. In the study, descriptive statistical methods were applied in the analysis of the data. Before proceeding with the analysis of the data, the normality analysis was performed for the data. As the skewness and kurtosis values were in accordance with the values in the literature, non-parametric statistical methods were applied to the data. The Man Whitney u test was used to compare two independent variables, and the Kruskal Wallis test was used to compare more than two independent variables. The relationships between the scales used in the research were tested with the Spearman correlation test.