Between slavery and patriarchy: Women in Louise Erdrich's The Round House and Andrea Levy's The Long Song
Kölelik ve ataerkillik arasında: Louise Endrich'in The Round House (Yuvarlak Ev) ve Andrea Levy'nin The Long Song (Uzun Şarkı) kitaplarında kadın
- Tez No: 743758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezin ana amacı, Louise Endrich'in The Round House (2012) ve Andrea Levy'nin The Long Song (2010) isimli eserlerini feminist bir bakış açısıyla incelemektir. Siyahi kadın yazarlar tarafından hem siyahi feminist edebiyat kuramı hem de eleştirileri içerisinde geliştirilmiş olan bu neo-köle anlatıları, sadece yer aldıkları edebi geleneğe meydan okumakla kalmamışlar aynı zamanda bu alanda önemli yeni eleştirel tartışmalara duyulan ilginin yeniden canlanmasını sağlayan kıvılcımı da ateşlemişlerdir. Bu doğrultuda, bu tez, cinsel saldırının ciddi kişisel, toplumsal ve siyasi sonuçları olan bir eylem olarak betimlenmesini incelemektedir. Hem Erdrich hem de Levy konuyu siyahi feminist yazarlar perspektifinden ele almışlardır. Siyahi feminist yazarlar, marjinalleştirilmiş siyahi kadınları toplumdaki ırkçılığın ve cinsel ayrımcılığın unsurlarını iç içe geçirerek ve analizin temel kategorileri olarak belirlenin cinsiyet, ırk ve sınıf konularının kesişimlerine dikkat çekerek sunmaktadırlar. Sonuç olarak, bu tezin amacı hem Erdrich hem de Levy'nin, egemen beyaz sınıfın tarih kitaplarından silmek istedikleri siyahilerin daha önceleri susturulmuş seslerini yeniden yükseltmek adına edebi eserlerini kullandıklarını göstermektir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to analyze The Round House (2012) by Louise Erdrich and The Long Song (2010) by Andrea Levy from a feminist perspective. Both of these narratives were developed by Black women writers in the 21st century within Black feminist literary theory and criticism. Not only do they challenge the literary tradition in which they are placed, but they renewed interest in major critical conversations in the field. In this vein, this thesis examines the portrayal of sexual assault/rape as an act with serious personal, societal, and political consequences. From their perspective as Black feminist writers, both Erdrich and Levy present marginalized black women by intertwining elements of racialism and sexism from mainstream society and paying attention to the intersections of gender, race, and class as the fundamental mutually-dependent categories of analysis. As a result, this thesis aims to show that both Erdrich and Levy use fiction to reclaim the previously silenced voices of slaves, which the ruling white class wants to suppress and erase from the history books.