Pandemi döneminin erişkin kişilerin sağlık hizmetlerine ullaşımını etkileme derecesinin kapsamlı değerlendirilmesi ve bu kişilerin mevcut yaşam kalitelerinin tespit edilmesi
Comprehensive assessment of the extent to which the pandemic period affected the access of adult people to health care and determination of the current quality of life of these people
- Tez No: 743759
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışmada pandemi döneminin erişkin kişilerin sağlık hizmetlerine ulaşımını etkileme derecesinin kapsamlı olarak değerlendirilmesi ve bu kişilerin mevcut yaşam kalitelerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tip çalışma Gürselpaşa 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 18 yaş üstü erişkinler üzerinde ardışık örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydediltikten sonra kişilere pandemi süresince kronik rahatsızlıklar, koruyucu sağlık hizmetleri ve acil olan-olmayan başvurular ile ilgili sağlık hizmetlerine ulaşımındaki zorlukları sorgulayan anket uygulandı. Ardından tüm katılımcılara WHOQOL Bref-TR yaşam kalitesi ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to comprehensively evaluate the extent to which the pandemic period affects the access of adults to health services and to determine the current quality of life of these people. Material and Methods: This cross-sectional study was carried out on adults over the age of 18 registered in Gürselpaşa Family Health Center No. 3 using the sequential sampling method. After recording the sociodemographic data of the participants, a questionnaire was applied to the participants, questioning the difficulties in accessing health services related to chronic diseases, preventive health services, and emergency or non-emergency applications during the pandemic. Then, WHOQOL Bref-TR quality of life scale was applied to all participants.