Osteoartrit tanısı almış bireylerde beslenme durumunun ve total antioksidan kapasitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and total antioxidant capacity in individuals diagnosed of osteoarthritis
- Tez No: 743775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN SEREMET KÜRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmada osteoartrit (OA) tanısı almış bireylerde beslenme durumunun saptanması, diyet total antioksidan kapasitesi ile serum total antioksidan/oksidan kapasitesinin değerlendirilmesi ve total antioksidan kapasitesinin bireylerin beslenme durumu ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada, Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi polikliniklerine başvuran 18-64 yaş arasındaki osteoartrit tanısı olan 47 birey (vaka grubu) ve 30 sağlıklı bireyin (kontrol grubu) sosyo-demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, diyet total antioksidan seviyeleri, besin tüketim sıklığı, besin tüketim kaydı ve fiziksel aktivite düzeyleri değerlendirilmiştir. Bireylerin antropometrik ve kan basıncı ölçümleri alınmış ve bazı biyokimyasal bulguları hastane dosyalarından kaydedilmiştir. Bireylerin total antioksidan/oksidan kapasitesi ise EREL yöntemi ile ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmaya katılan OA tanısı alan ve sağlıklı bireyler yaş, cinsiyet ve beden kütle indeksi açısından benzerdir (p>0,05). Osteoartrit tanısı alan bireylerin %83,0'ünün hafif şişman veya obez olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the nutritional status of individuals with osteoarthritis, to evaluate dietary total antioxidant capacity and serum total antioxidant/oxidant capacity, and to examine the relationship between total antioxidant capacity and nutritional status of individuals. Method: In the study, socio-demographic characteristics, dietary habits, dietary total antioxidant levels, nutritional habits, consumption frequency, food consumption record and physical activity levels of 47 individuals (case group) and 30 healthy individuals (control group) with osteoarthritis between the ages of 18-64 who applied to the outpatient clinics of Ankara City Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Hospital. were evaluated. Anthropometric and blood pressure measurements of the individuals were taken and some biochemical findings were recorded from the hospital files. Total antioxidant/oxidant capacity of individuals was measured with the EREL method. Results: The healthy and OA patients were similar in terms of age, gender and body mass index (p>0.05). It has been observed that 83.0% of individuals with osteoarthritis are overweight or obese.