Endometriozisli hastalarda serum ve peritoneal sıvıda GH, GHRH, insülin, PAPP-A ve iGFBP-4 düzeylerinin araştırılması
Evaluation of GH, GHRH, insulin, PAPP-A and iGFBP-4 in serum and peritoneal fluid ofpatients with endometriosis
- Tez No: 328935
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ : Bu çalışmada amacımız endometriozis tanısını öngörmede serum ve periton sıvısında GH, GHRH, insülin, IGFbP-4 ve PAPP-A düzeylerinin araştırılmasıdır. YÖNTEM : Bu prospektif, multidispliner, tek merkezli vaka-kontrol çalışmasına Nisan 2011 ile Eylül 2012 tarihleri arasında, yaşları 21 ile 39 arasında değişen, laparotomi veya laparoskopik yöntemle opere edilmiş, patoloji ile konfirme edilmiş endometriozis saptanan 77 ve endometriozis saptanmayan 43 hasta dahil edildi. Serum ve peritoneal sıvı GH, GHRH, insulin, IGFbP-4 ve PAPP-A seviyeleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Dismenore, disparoni ve kronik pelvik ağrı semptomları Vizüel Analog Skalası kullanılarak hesaplandı. Hastalar erken-ileri evre endometriozis, peritoneal endometriozis-overyan endometrioma ve menstüei siklus fazlarına göre de gruplandırılarak endometriozis ve control grubu karşılaştırıldı. BULGULAR: Endometriozis ve kontrol grubu arasında demografik özelikler açısından farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to predict diagnosis of endometriosis with evaluation of serum and peritoneal fluid (PF) levels of growth hormone (GH), growth hormone-releasing hormone (GHRH), insulin, Insulin-like growth factor binding protein-4 (IGFbP-4) and pregnancy-associated plasma protein-A (PAPP-A) levels in women with endometriosis. METHODS: A multidisciplinary, prospective, single center case-control study comparing 77 women confirmed endometriosis histopathologically with 43 control women without visible/pathologically endometriosis who were subjected to laparotomic or laparoscopic surgery between April 2011 and September 2012 between ages 21-39. Serum and PF levels of GH, GHRH, Insulin, IGFbP-4 and PAPP-A were assayed by ELİSA method. Pain symptoms for dysmenorrheal, dysparenia and chronic pelvic pain were evaluated by the Visual Analog Scale (VAS). The same investigation for endometriosis patients compared to controls have been also performed according to early and late stages endometriosis, peritoneal endometriosis and ovarian endometrioma groups, and menstrual cycle phases. RESULTS: Demographic data of patients with endometriosis were similar to controls.