Hastalarda ameliyat öncesi anksiyete ile ameliyat sonrası iyileşme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preoperative anxiety and postoperative recovery in patients
- Tez No: 743824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA CANDAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ameliyat öncesinde var olan anksiyetenin ameliyat sonrası iyileşmeyi olumsuz etkileyebilme durumu güncelliğini koruyan, önemi artan ve araştırılması gereken bir husustur. Bu araştırma, hastalarda ameliyat öncesi anksiyete ile ameliyat sonrası iyileşme arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile yapıldı. Kesitsel tipte planan bu araştırma 15 Eylül 2020- 31 Ocak 2021 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Genel Cerrahi Kliniğinde ameliyat olan hastalar ile yapıldı. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği (ASSQ)”ve "Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi (PoRI)' kullanıldı. Hastalarla ameliyat öncesinde yüz yüze görüşme ile; ameliyat sonrası dönemde klinikte ve taburculuktan sonraki ilk kontrol zamanında (ortalama 10-15 gün sonra) poliklinikte yüz yüze görüşme veya telefonla görüşme yöntemi ile veriler toplandı. Veri çözümlemede Statistical Package For Social Science (SPSS) 25.0 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistik verileri ortalama, standart sapma ve yüzde değerleri ile sunuldu ve Ki-kare Shapiro Wilk testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Post Hoc Bonferroni ve Spearman korelasyon analizlerinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The fact that preoperative anxiety can negatively affect postoperative recovery is an issue that remains up-to-date, has increasing importance and needs to be investigated. This study was conducted to examine the relationship between preoperative anxiety and postoperative recovery in patients. This cross-sectional study was conducted with patients who underwent surgery in the General Surgery Clinic of a university hospital between September 15, 2020 and January 31, 2021.“Patient Description Form”,“Surgical-Specific Anxiety Scale (ASSQ)”and“Post-Operative Recovery Index (PoRI)”were used to collect data. With face-to-face interviews with patients before surgery; Data were collected by face-to-face or telephone interview method in the clinic during the postoperative period and at the time of the first follow-up after discharge (average 10-15 days later) in the outpatient clinic. In data analysis, it was evaluated using the Statistical Package for Social Science (SPSS) 25.0 package program. Descriptive statistics data were presented with mean, standard deviation and percentage values, and Chi-Square, Shapiro Wilk test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Post Hoc Bonferroni and Spearman correlation analyzes were used.