Endodontide kullanılan farklı biyomateryallerin radyoopasitelerinin karşılaştırılması
Comparison of radiopacity of various biomaterials used in endodontics
- Tez No: 743827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİVAN TUĞBA TÜRK SOMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızın amacı farklı firmalar tarafından üretilen endodontik biyoseramiklerin radyoopasitelerinin dijital radyografik görüntüler üzerinde karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda test materyalleri üretici firmaların önerileri doğrultusunda hazırlanarak 5 mm çapında 1 mm yüksekliğinde standart silindirik kalıpların içine yerleştirildi ve etüvde 48 saat inkübe edildi. Obje-ışın kaynağı mesafesi 30 cm olacak şekilde ayarlandı ve fosfor plaklar 60 kVp, 7 mA'da 0.32 sn süre ile ışınlandı. Plaklar daha sonra tarayıcı ile taranarak elde edilen görüntüler kaydedildi. Her test örneğinin, dentinin ve alüminyum step-wedge'in her basamağının ortalama gri değerleri (MGV) bir bilgisayar programının histogram özelliği kullanılarak değerlendirildi ve Excel yazılımı kullanılarak penetrometre üzerinden Al mm eşdeğerlerine dönüştürüldü. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 25,0 programı kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the radiopacities of endodontic bioceramics produced by different companies on digital radiographic images. In our study, the test materials were prepared in accordance with the recommendations of the manufacturers, placed in standard cylindrical molds with a diameter of 5 mm and a height of 1 mm and incubated in an oven for 48 hours. The object-beam source distance was adjusted to be 30 cm and the phosphor plates were irradiated at 60 kVp, 7 mA for 0.32 seconds. The plates were then scanned with the scanner and the images obtained were recorded. The mean gray values (MGV) of each step of each test specimen, dentin, and aluminum step-wedge were evaluated using the histogram feature of a computer program and converted to Al mm equivalents via the penetrometer using Excel software. Statistical analyzes were performed using the IBM SPSS Statistics 25.0 program.