Fransız kontrast metodunun amatör futbolcuların anaerobik güç ve bazı performans değerlerine etkisi
Effect of french contrast method on anaerobic power and some performance values of amateur soccer players
- Tez No: 743837
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fransız Kontrast Metodu ile yapılan antrenmanların amatör futbolcuların anaerobik güç ve kapasiteleri ile birlikte, bazı performans değerlerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Elazığ ilinde Bölgesel Amatör Lig'de bulunan Yolspor Kulübü'nde oynayan 20 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar rastgele yöntemle denek grubu (n:10, yaş ort. 21,3±3,1, spor yaşı ort. 7,7±2,9, boy ort. 177,3±1,6 cm, kilo ort. 66,9±1,9 kg ) ve kontrol grubu (n:10 yaş ort. 21,4±3,0, spor yaşı ort. 8±2,7, boy ort. 176±1,9 cm, kilo ort. 66,5±2,8 kg) olarak iki gruba ayrılmıştır. Denek grubu, hazırlık döneminin son üç haftasında haftada 2 gün, müsabaka dönemin ilk üç haftasında ise haftada 1 gün olmak üzere Fransız Kontrast Metodu antrenmanlarını yapmışlardır. Kontrol grubu, düzenli antrenmanlarına devam etmiş ayrıca her hangi bir çalışma yapmamıştır. Denek ve kontrol gruplarının çalışma öncesinde ve sonrasında boy, kilo, beden kitle indeksi, vücut yağ yüzdesi, bel ve kalça ölçümü, vücut postür analizi, bacak kuvveti, bel kuvveti, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, anaerobik güç testi, aerobik kapasite testi ve sürat ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effects of training with the French Contrast Method on the anaerobic power and capacities of amateur soccer players, as well as on some performance values. 20 soccer players playing in the Yolspor Club in the Regional Amateur League in the province of Elazig voluntarily participated in the study. Participants were randomly assigned to the subject group (n:10, mean age 21.3±3.1, mean age far sports 7.7±2.9, mean height 177.3±1.6 cm, mean weight 66, 9±1.9 kg ) and control group (n:10 years mean 21.4±3.0), sports age mean. 8±2.7, height mean 176±1.9 cm, weight mean 66, 5±2.8 kg) were divided into two groups. The subject group performed the French Contrast Method training in addition to their own training, 2 days a week in the last three weeks of the preparation period and once a week in the first three weeks of the competition period. The control group continued their regular training and didn't do any work. Before and after the study, height, weight, body mass index, body fat percentage, waist and hip measurement, body posture analysis, leg strength, back strength, vertical jump, standing long jump, anaerobic power test, aerobic capacity test and speed measurements were made.