Madde kullanım bozukluğu olan ergenlerde bağlanma stilleri ve şiddet eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment style and violent decency in adolescents with substance use
  1. Tez No: 743838
  2. Yazar: İLKNUR SAADET KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Madde kullanımı ve şiddet her yaş grubunda karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Ergenlik dönemi özellikle madde kullanımı için riskli bir dönem olarak belirtilmektedir. Bu dönemin getirmiş olduğu aileden çok arkadaş çevresiyle vakit geçirme, akran gruplarını örnek alma ve akran grupları arasında var olma çabası madde kullanımına yol açabilmektedir. Bu bağlamda toplumsal hayatı derinden etkileyen problemler göz önüne alınarak bu çalışma planlanmıştır. Araştırmada madde kullanım bozukluğu olan ergenlerde bağlanma stilleri ve şiddet eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini Haziran-Temmuz 2021 arasında Egebam (Çocuk ve Ergen Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi) 'a başvurmuş 13-21 yaş arası madde kullanımı olan ve madde kullanımı olmayan araştırmaya katılmayı gönüllü kabul eden 150 ergen oluşturmaktadır. Veriler araştırmaya özgü oluşturulan Kişisel bilgi formu ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Kısa Semptom Envanteri, Şiddet Eğilimi Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçekleri aracılığıyla toplanan veriler, bilgisayar ortamında istatistik paket programı SPPS kullanılarak istatiksel sonuçlara dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Substance use and violence are among the problems encountered in all age groups. Adolescence is especially indicated as a risky period for substance use. The effort of spending time with a circle of friends, taking peer groups as an example, and existing among peer groups rather than the family brought by this period Dec lead to substance use. In this context, this study has been planned by considering the problems that affect social life deeply. The aim of the study was to investigate the relationship between attachment styles and violent Decency in adolescents with substance use disorders. June Dec July Dec 2021, the sample of the study consists of 150 adolescents aged 13-21 who applied to Egebam (Child and Adolescent Alcohol Substance Abuse Research and Application Center) with and without substance use and who voluntarily agreed to participate in the study. The data were collected with the Personal information form created specific to the study and the Inventory of Experiences in Close Relationships, the Brief Symptom Inventory, the Violent Tendency Scale, the Barratt Impulsivity Scale. The data collected through the scales were converted into statistical results using the statistical package program SPPS in a computer environment.