Madde kullanım bozukluğu olan-olmayan bireylerin bağlanma stilleri yönünden incelenmesi
İnvestigation of attachment styles of normal i̇ndividuals and those diagnosed with substance use disorder
- Tez No: 587012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin bebeklik döneminde ebeveynleriyle arasında kurduğu bağlanmanın temellerini güvensiz bağlanma stili üzerine attıkları taktirde, ileriki yaşantılarında madde kullanımına ve buna bağlı madde kullanım bozukluğuna daha fazla yatkın olacaklarını araştırmak ve bağlanma stillerinin madde kullanım bozukluğuna bir alt yapı etkisi yarattığını araştırmayı hedeflemek olmuştur. Ayrıca elde edilen analizler sonucunda literatüre katkı sağlamak bir diğer amaç olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evreni, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi AMATEM servisinde yatılı olarak tedavi gören madde kullanım bozukluğu olan bireyler ve Türkiye'nin çeşitleri yerlerinde yaşayan madde kullanım bozukluğu olmayan bireylerden oluşmuştur. Yapılan araştırmada, Sosyodemografik Veri Formu ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri uygulanmıştır. Ölçekler, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi kurumundan gerekli izinler alındıktan sonra AMATEM servisinde elden anket paylaşımı yapılmıştır. Ayrıca online olarak hazırlanan anket bilgisayar yoluyla çeşitli şehirlerdeki katılımcılara sunulmuştur. Bu çalışma için 96 anket toplanmıştır. Doğruluğuna inanılmayan ve eksik veri barındıran 27 anket çalışmaya dahil edilmeyerek son veri setinin son hali olan 69 anket SPSS analizi için uygun görülmüştür. Hipotez testleri doğrultusunda çalışmanın sonuçları yorumlanmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur. Sonuçlara göre erkeklerde daha çok madde kullanım bozukluğu görülmektedir. Ayrıca madde kullanım bozukluğu olan/olmayan bireylerin bağlanma stilleri arasında fark vardır. Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin madde kullanım bozukluğu olmayan bireylere oranla daha fazla kaygılı-kararsız ve kaçıngan bağlanma stillerine sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether the attachment style established by individuals during infancy was based on insecure attachment style and that they would be more prone to substance use and related substance use disorder in later life and that attachment styles had a substructure effect on substance use disorder. In addition, to contribute to the literature as a result of the analysis was determined as another objective. The universe of the study consisted of NPISTANBUL Brain Hospital AMATEM served in the boarding treated as individuals with substance use disorders and substance use disorders are not the kind of place individuals living in Turkey. In the study, Sociodemographic Data Form and Inventory of Experiences in Close Relationships were applied. After obtaining the necessary permissions from NPİSTANBUL Brain Hospital, the questionnaires were shared by hand in AMATEM service. In addition, the online questionnaire was presented to the participants in various cities via computer. First 96 questionnaires were collected; we removed 27 surveys which we believed that those were inaccurate and incomplete to find more reliable results. The last, hypotheses were tasted by using SPSS program and were made suggestions for future research in this field. According to the results, substance use disorder is more common in men. There is also a difference between attachment styles of individuals with/without substance use disorder. It was found that individuals with substance use disorder had more anxious-unstable and avoidant attachment styles than individuals without substance use disorder.