Obezitesi olan bireylerde bariyatrik cerrahi sonrası yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life after bariatric surgery in people withobesity
  1. Tez No: 743872
  2. Yazar: DUYGU AÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DEMİRHAN YUMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda sıklığı giderek artan obezite, multifaktöriyel, kronik, yineleyici bir hastalıktır. Bariyatrik cerrahi ileri derece obezitesi olan bireyler için tercih edilebilecek bir tedavi seçeneğidir. Bu araştırma, bariyatrik cerrahi sonrası birinci yılda bireylerin yaşam kalitesinin nasıl etkilendiğini araştırmak amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma evreni; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi obezite ve diyabet polikliniğine Medicalpark Maltepe Hastanesi'ne bariyatrik cerrahi için başvuran hastalardan oluşmaktadır. Araştırmacı tarafından katılımcılara Ekim 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında 18 sorudan oluşan“Genel Bilgiler Formu”ve 10 sorudan oluşan“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 14 kişi“Roux-en-Y Gastrik Bypass”(RYGB), 48 kişi“Sleeve Gastrektomi”(SG), 4-dört kişi“Mini Gastrik Bypass”(MGB) olmak üzere 68 hasta araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda ameliyat türleri arasında SF-36 puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken (p>0,05) cerrahi sonrası SG hastalarında yaşam kalitesi puanının medyanı (87,5) daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a highly prevalent, multifactorial, chronic, relapsing disease. Bariatric surgery is a treatment choice for individuals with severe obesity. This descriptive and cross-sectional study was conducted to investigate how the quality of life of individuals was affected in the first year after the completion of bariatric surgery. Research universe consisted of patients who applied to Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty obesity and diabetes out-patient clinics and Medicalpark Maltepe Hospital for bariatric surgery. Statistical analyses were made by the researcher using the“General Information Form”consisting of 18 questions and the“SF-36 Quality of Life Scale”consisting of 10 questions, between October 2021 and April 2022. Sixty eight patients, 14 of whom had“Roux-en-Y Gastric Bypass”(RYGB), 48“Sleeve Gastrectomy”(SG), and 4- four who had“Mini Gastric Bypass”(MGB) were included in the study. The results were as such that, there was no statistically significant difference between SF-36 scores among the types of surgery (p>0.05), but the median quality of life score (87.5) was found to be higher in SG patients after surgery.