Prediyabetik hastalarda inflamasyon belirteçlerinin yeri
Importance of inflammatory indicators in pre-diabetic patients
  1. Tez No: 743884
  2. Yazar: SELCAN GÜLTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tip 2 diyabetes mellitus (DM) önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Tip 2 DM patogenezinde inülin direnci ve inflamasyon rol oynamaktadır. Prediyabetik dönem olarak adlandırılan bozulmuş açlık glikozu (BAG) ve bozulmuş glikoz toleransı (BGT) insülin direnci ile ilişkili iki dönemdir. Biz çalışmamızda tip 2 diyabetes mellitus gelişiminde rol aldığı öne sürülen inflamasyon ve insülin direncini gösteren parametrelerden hsCRP, fibrinojen, ferritin ve HOMA-IR düzeylerini prediyabetik dönem olarak adlandırılan BAG ve BGT'de saptamayı amaçladık. Çalışma 61'i kadın, 40'ı erkek olmak üzere toplam 101 kişiyi içermektedir. Olgular ADA ( Amerikan diyabet Derneği) kriterlerine göre ( Tablo 2. 3 ) bozulmuş açlık glikozu ve bozulmuş glikoz toleransı olarak tanımlandı. 41 bozulmuş açlık glikozu ve 39 bosulmuş açlık gikozu+bozulmuş glikoz toleranslı olgu çalışmaya alındı. Sağlıklı kişilerden oluşan 21 kişi kontrol grubu olarak belirlendi. Tüm gruplarda bel çevresi, kan basıncı, boy, kilo, hemogram, sedim, biyokimya, tiroit fonksiyon testleri, HbA1c, ferritin, hsCRP, fibrinojen, açlık insülin düzeyi bakıldı. Fibrinojen ve hsCRP düzeyleri prediyabetik grupta kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Sonuç olarak BAG ve BGT'de inflamasyon göstergelerinden hsCRP ve fibrinojen düzeyleri normal popülasyona göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Bu sonucun prediyabetik dönem ile inflamasyon arasındaki muhtemel ilişkisinden kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Bu dönemde insülin direncinin varlığı da tespit edildiğinden diyabetin gelişiminde hem inflamasyonun hem de insülin direncinin rol oynadığı hipotezi de desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus is a significant morbidity and mortality reason. In pathogenesis of type 2 diabetes mellitus, insulin resistance and inflamation plays an important role. Impaired fasting glucose (IFG) and impaired glucose tolerance (IGT) are named as pre-diabetes mellitus that related with insulin resistance. In our study, we aimed to detect levels of hsCRP, ferritin and fibrinogen that shows inflamation and HOMA-IR that indicates insulin resistance in pre-diabetic patients. The study was consisted of 61 women and 40 men. Groups are determined according to American Diabetes Association (ADA) criteria as IFG and IGT. 41 IFG, 39 IFG+IGT and 21 control patients were included in our study. Waist diameter, blood pressure, height and weight, complete blood cell, sedimentation rate, blood chemistry, thyroid function tests, HbA1c, ferritin, fibrinogen and fasting insulin was measured in all groups. In IFG and IGT groups, fibrinogen and hsCRP levels were significally higher than control group. In conclusion, hsCRP and fibrinogen levels in IFG ve IFG+IGT groups were significantly higher compared to control group. This result was considered the probable relations between pre-diabetes mellitus and inflamation. Also we determined insulin resistance. So our results support that the hypothesis of inflamation and insulin resistance may play a role in the pathogenesis of type 2 diabetes mellitus.