Tedavi naif kronik hepatit B'li hastalarda orta-ileri düzeyde fibrozisi predikte eden faktörler
Factors predicting moderate-to-severe fibrosis in treatment-naive chronic hepatitis B patients
- Tez No: 957952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma, tedavi naif kronik hepatit B hastalarının karaciğer biyopsilerinde orta-ileri fibrozis (Ishak skoru ≥3/6) ile dislipidemi, disglisemi, hepatosteatoz, yaş, cinsiyet, alkol/sigara kullanımı, vücut kitle indeksi ve ek komorbiditeler (hipertansiyon, kronik böbrek hastalığı, kardiyovasküler hastalıklar vb.) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, viral ve biyokimyasal belirteçlerin fibrozis üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tek merkezli, retrospektif ve tanımlayıcı bir araştırma olarak tasarlandı. Şubat 2019-Ekim 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne başvuran, tedavi naif kronik hepatit B tanılı, HBV DNA ≥2000 IU/mL olan ve karaciğer biyopsisi yapılan 1131 hasta tarandı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 616 hasta çalışmaya alındı. Demografik özellikler, komorbiditeler, biyokimyasal/serolojik laboratuvar bulguları, görüntüleme ve histopatolojik veriler hastane bilgi sisteminden retrospektif olarak toplandı. İstatistiksel analizler SPSS 24.0 kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 616 kronik hepatit B hastasının ortanca yaşı 47.0 (37.0-56.0), %60.7'si erkek, %39.3'ü kadındır. Sigara kullanımı %18.7, fazla kilolu/obez oranı %63.0'dur. Kronik hastalıklar arasında hipertansiyon (%26), diyabet (%15.1), disglisemi (%36.2), hiperlipidemi (%21.4) ve aterosklerotik kalp hastalığı (%9.9) saptanmıştır.Ortanca AST 29.0, ALT 38.0, HBV DNA 62496.0 IU/mL'dir. HBeAg pozitifliği %15.1, anti-HBe pozitifliği %85.4'tür. Viral yük dağılımı: %29.5 10^8. Anti-HCV ve anti-HIV pozitifliği görülmemiştir.Hepatomegali %16.9, hepatosteatoz %41.2 oranında saptanmıştır. Fibrozis skoru dağılımı: %14.1 F0, %41.0 F1, %21.3 F2, %16.4 F3, %4.7 F4, %2.0 F5, %0.5 F6. Ortanca HAI skoru 5.0, portal inflamasyon farklı derecelerde %97.6 hastada görülmüştür. MASLD kriterlerini karşılayan 269 hasta (%52.6) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the relationship between moderate- to-severe fibrosis (Ishak score ≥3/6) in liver biopsies of treatment-naive chronic hepatitis B (CHB) patients and dyslipidemia, dysglycemia, hepatosteatosis, age, gender, alcohol/smoking habits, body mass index (BMI), and additional comorbidities (hypertension, chronic kidney disease, cardiovascular diseases, etc.). Additionally, the effects of viral and biochemical markers on fibrosis progression were evaluated. Materials and Methods: This single-center, retrospective, and descriptive study was conducted at Ankara Bilkent City Hospital. Between February 2019 and October 2024, 1131 treatment-naive CHB patients with HBV DNA ≥2000 IU/mL who underwent liver biopsy were screened. A total of 616 patients meeting the inclusion criteria were enrolled. Demographic characteristics, comorbidities, biochemical/serological laboratory findings, imaging, and histopathological data were retrospectively collected from the hospital information system. Statistical analyses were performed using SPSS 24.0. Results: The median age of the 616 CHB patients was 47.0 (37.0-56.0) years, with 60.7% male and 39.3% female. Smoking was reported in 18.7%, and 63.0% were overweight/obese. Comorbidities included hypertension (26%), diabetes (15.1%), dysglycemia (36.2%), hyperlipidemia (21.4%), and atherosclerotic heart disease (9.9%). Median biochemical values included AST 29.0, ALT 38.0, and HBV DNA 62,496.0 IU/mL. HBeAg positivity was 15.1%, and anti-HBe positivity was 85.4%. Viral load distribution was 29.5% 10^8 IU/mL. No anti-HCV or anti-HIV positivity was detected. Hepatomegaly was observed in 16.9% and hepatosteatosis in 41.2%. Fibrosis score distribution was F0 14.1%, F1 41.0%, F2 21.3%, F3 16.4%, F4 4.7%, F5 2.0%, and F6 0.5%. The median HAI score was 5.0, with portal inflammation observed in 97.6% of patients at varying degrees. Metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease (MASLD) was identified in 269 patients (52.6%).