Sağlıklı genç yetişkinlerde torakolumbal fasyaya uygulanan miyofasyal gevşetmenin esneklik, kassal endurans ve dengeye etkisinin incelenmesi: Pilot çalışma
Investigation of the effect of myofascial release applied to thoracolumbal fascia on flexbility, muscular endurance and balance in healthy young adults: A pilot study
- Tez No: 743893
- Danışmanlar: PROF. DR. UMMUHAN BAŞ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı genç yetişkinlerde egzersiz eğitimine ek olarak torakolumbal fasyaya uygulanan miyofasyal gevşetmenin denge, alt ekstremite esneklik ve kassal enduransına uzak etkisini incelemektir. Çalışmaya 18-35 yaş aralığında 36 sağlıklı birey katılmıştır. Katılımcılar rastgele Miyofasyal Gevşetme ve Egzersiz grubu (Grup 1, n=12), Egzersiz grubu (Grup 2, n=12) ve Kontrol grubu (Grup 3, n=12) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Grup 1, haftada 3 gün 4 hafta süreyle ısınma, kassal endurans, denge ve germe egzersiz programıyla birlikte torakolumbal fasyaya Foam roller masajı uygulamıştır. Grup 2, Foam roller masajı haricinde aynı egzersiz programını uygulamıştır. Grup 3'e ise herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Katılımcılar başlangıçta ve 4 hafta sonra değerlendirilmiştir. Esneklik Otur-Uzan ve Aktif Diz Ekstansiyon testleri ile, kassal endurans Bir Dakikalık Otur-Kalk testi ile denge Tek Ayak Üzerinde Durma testi ve Yıldız Denge testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the distant effect of myofascial release applied to thoracolumbal fascia in addition to exercise training on balance, lower extremity flexibility and muscular endurance in healthy young adults. 36 healthy individuals aged between 18-35 years participated in the study. Participants were randomly divided into three groups: Myofascial Release and Exercise group (Group 1, n=12), Exercise group (Group 2, n=12) and Control group (Group 3, n=12). Group 1 applied FR massage to thoracolumbal fascia together with a warm-up, muscular endurance balance and stretching exercise program for 3 days a week for 4 weeks. Group 2 applied same exercise program, except FR massage. Group 3 did not receive any intervention. Participants were assessed at baseline and 4 weeks later. Flexibility (Sit-Reach and Active Knee Extension tests), muscular endurance (1-minute Sit-to-Stand test), balance (One-Legged Standing and Star Excursion Balance tests) were assessed.