Düzenli olarak fitness yapan bireylerin beslenme bilgi düzeyi, ergojenik desteğe yönelik tutumları ve ilişkili faktörler
Nutritional knowledge level, attitudes to ergogenic support and related factors of individuals who regularly do fitness
  1. Tez No: 743930
  2. Yazar: UMUT BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma, düzenli olarak fitness yapan bireylerin beslenme bilgi düzeyleri ile ergojenik desteğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Toplamda 376 katılımcıya ulaşılmış ve analiz için anket formu değerlendirilmiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Sporcu Beslenme Bilgisi Ölçeği (SBBÖ) ve Besinsel Ergojenik Destek Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ve frekans dağılımları hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği ve parametrik test varsayımlarının sağlanmadığı anlaşıldığından ikili değişkenler için bağımsız örneklem Mann Whitney U testi ikiden fazla değişkenler için Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Fitness Yapan Bireylerin Beslenme Bilgi Düzeyleri ile Ergojenik Desteğe Yönelik Tutumları arasında ilişki olup olmadığı spearman korelasyon katsayısından (r) yararlanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların Ergojenik Destek Tutum düzeyleri fayda (x̄ =2,8874)., doğal beslenme (x̄ =2,7467) alt boyutlarında ve Besinsel Ergojenik Destek puanlarında (x̄ =2,6280) orta düzeyde olduğu; yan etkiler ve etik boyutunda düşük düzeyde olduğu görülmektedir (x̄ =2,2267). Katılımcıların Sporcu Beslenme Bilgisi ölçeğinden aldıkları puan ortancası 43,83 olduğu ve katılımcıların %69,9'unun zayıf bilgi düzeyine sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the relationship between the nutritional knowledge levels of individuals who regularly do fitness and their attitudes towards ergogenic support. Materials and Methods: A total of 376 participants were reached and the questionnaire form was evaluated for analysis. Personal Information Form, Athlete Nutrition Information Scale (SSBS) and Nutritional Ergogenic Support Attitude Scale were used in the study. Descriptive statistics and frequency distributions were calculated. Since it was understood that the data did not show a normal distribution and the parametric test assumptions were not met, the independent sample Mann Whitney U test for binary variables and the Kruskal Wallis H test for more than two variables were applied. Spearman correlation coefficient (r) was used to determine whether there is a relationship between Nutrition Knowledge Levels of Fitness Individuals and their Attitudes towards Ergogenic Support. Results: Participants' Ergogenic Support Attitude levels were moderate in benefit (x̄ =2.8874), natural nutrition (x̄ =2.7467) sub-dimensions, and Nutritional Ergogenic Support scores (x̄ =2.6280); side effects and ethics are at a low level (x̄ =2.2267). It is seen that the median score of the participants from the Athlete Nutrition Knowledge scale is 43.83 and 69.9% of the participants have a weak knowledge level. Nutritional ergogenic support attitude scores and variables of age, doing sports and using ergogenic support in the scale total score and all sub-dimensions, in the gender and income status variable, in the scale total scores except for the side effects and ethics sub-dimension, in the educational status variable in the benefit and natural nutrition sub-dimension.