Farklı bıldırcın varyetelerinde (Coturnix coturnix Japonica) yeme ve suya ilave edilen borik asidin performans, bağırsak mikrobiyotası ve histopatolojisi üzerine etkileri
Effects of supplementation of boric acid into feed and drinking water on performance, intestinal microbiota and histopathology in different quail varieties (Coturnix coturnix Japonica)
- Tez No: 743929
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜLCİHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada iki farklı deneme düzeni bulunmaktadır. Deneme-I'de farklı bıldırcın varyetelerinde (Coturnix coturnix Japonica) yeme ve suya ilave edilen borik asidin yumurta verimi, yumurta kalite özellikleri, kuluçka performansı, bağırsak total laktik asit ve kolifom bakteri yükü belirlenmiştir. Deneme-II'de deneysel enfeksiyon oluşturulan bıldırcınlarda farklı dozlardaki borik asidin antibiyotiklere alternatif olma ihtimali araştırılmış, bağırsak histopatolojisi ve kan biyokimyası üzerine etkileri tespit edilmiştir. Deneme-I için sarı, beyaz, gri ve siyah renkli 300 adet yumurtacı bıldırcın kullanılmıştır. Katkı grupları; yeme 100 mg/kg borik asit ilave edilen grup (Y100), 300 mg/kg ilave edilen grup (Y300), suya 100mg/L ilave edilen grup (S100), 300 mg/L ilave edilen grup (S300) ve kontrol (katkı yok) şeklinde düzenlenmiştir. Her renk grubunda 4 dişi+1 erkek x 3 tekerrür toplam 15 bıldırcın mevcuttur. Her katkı grubu 15 x 4 renk, toplam 60 adet bıldırcın içermiştir. Deneme-I, 90 gün sürmüştür. Deneme-I sonunda 40 adet erkek bıldırcın kesilerek bağırsak numuneleri alınmış, bakteri yükü incelenmiştir. Deneme II Kontrol (G1), Enfekte (G2), Enfekte+Antibiyotik (G3), Enfekte+Borik asit suya (100 mg/L) (G4), Enfekte+Borik asit suya (300 mg/L) (G5), Enfekte+Borik asit yeme (100 mg/kg) (G6), Enfekte+Borik asit yeme (300 mg/kg) (G7) olacak şekilde düzenlenmiştir. Deneme gruplarında 84 bıldırcın kullanılmıştır. Bıldırcınlar deneysel enfeksiyon sonucunda bir hafta katkılı yem ve su ile beslenmiş, deneme sonunda tüm bıldırcınlar kesilerek kan ve bağırsak numuneleri alınmıştır. Suya ve yeme borik asit ilavesinin yumurta üretimi, yem tüketimi, yemden yararlanma, yaşama gücü ve su tüketimi üzerine etkisi olmamıştır (P>0.05). Yumurta kabuk özellikleri en iyi Y100 grubunda bulunmuştur (P0.05). Yem tüketimi en yüksek sarı ve gri genotipte çıkmıştır (P0,05). Lenfosit, monosit, granülosit düzeyleri ve oransal değerlerinde istatistiki farklılık bulunmamıştır (P>0.05). Sonuç olarak, yumurta kabuk kalitesi, kuluçka performansı ve bağırsak sağlığı açısından borik asidin katkı maddesi olarak kullanılabileceği tespit edilmiş, bıldırcın genotipleri incelenen özellikler bakımından genel olarak benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
There were two trial layouts in this study. In Experiment-I, egg yield, egg quality characteristics, hatching performance, intestinal total lactic acid and colifom bacterial load of boric acid added to feed and water in different quail varieties (Coturnix coturnix Japonica) were determined. In Trial-II, the possibility of using different doses of boric acid as an alternative to antibiotics in quails with experimental infection was investigated, and its effects on intestinal histopathology and blood biochemistry were determined. For Trial-I, 300 laying quails in yellow, white, gray and black were used. Supplementation groups; (Y100): 100 mg/kg boric acid was added to the feed, (Y300): 300 mg/kg boric acid was added to the feed, (S100): 100 mg/kg boric acid was added to the drinking water, (S300): 300 mg/kg boric acid was added to the drinking water, and control (no supplementation). There were 4 female+1 male x 3 replications total of 15 quails in each color group. Each additive group included 15 x 4 colors, a total of 60 quails. Trial-I lasted 90 days. At the end of Trial-I, the 40 male quails were slaughtered and intestinal samples were taken and bacterial load was examined. Groups of the Trial-II; Control (G1), Infected (G2), Infected+Antibiotic (G3), Infected+Boric acid in drinking water (100 mg/L) (G4), Infected+Boric acid in drinking water (300 mg/L) (G5), Infected+Boric acid in feed (100 mg/kg) (G6), Infected+Boric acid in feed (300 mg/kg) (G7). In this experimental group, the 84 quails were used. As a result of the experimental infection, the quails were fed with feed and water for one week, and at the end of the experiment, all quails were slaughtered and blood and intestinal samples were sampled. Addition of boric to water and feed had no effect on egg production, feed consumption, feed efficiency, viability and water consumption (P>0.05). Egg shell properties were best found in the Y100 group (P0.05). Feed consumption was highest in yellow and gray genotypes (P0.05). There was no statistical difference in lymphocyte, monocyte, granulocyte levels and proportional values (P>0.05). As a result, it was determined that boric acid can be used as an additive in terms of egg shell quality, hatchability performance and intestinal health, and quail genotypes were found to be generally similar in terms of examined features.