Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve dindarlık ilişki üzerine bir inceleme (Batman ili örneği)
An examination of the relationship of social media addiction and religion in the context of university students (Batman city example)
  1. Tez No: 743945
  2. Yazar: SENA PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hayatın devamı için artık vazgeçilmez bir öneme sahip olan internet ilk çıkış noktasının ötesinde farklı bir anlam kazanmış bulunmaktadır. Bu anlam dünyası özelde Müslümanları genelde ise bütün insanlığın inanan“dindar”bireyleri kapsamına almakta ve inançlarının hayata bakan taraflarını ortadan kaldırmaktadır. Yani internet sosyal medya alt başlığı ile alternatif ve çekici içeriği olan bir nevi -post modern din- konumunu kazanmış durumdadır. Bu durum özellikle gençlerde“bağımlılık”meydana getirmektedir. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin dindarlık ve sosyal medya bağımlılığı ilişkisi incelenecektir. İlk bölümde genel olarak bağımlılık ve çeşitleri incelenmiştir. İkinci bölümde sosyal medya ve içerikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde din, dindarlık ve sosyal medya incelenmiştir. Son bölümde ise saha çalışmasından elde edilen veriler değerlendirilerek konu içeriği tamamlanmış ve sonuç bölümünde de sonuçlar, tespitler ve tavsiyeler dile getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The internet, which has an indispensable importance for the continuation of life, has gained a different meaning beyond its initial point of departure. This world of meaning includes Muslims in particular and“religious”individuals of all humanity in general, and removes the life-oriented aspects of their beliefs. In other words, the internet has gained the status of a post-modern religion with its social media subheading and alternative and attractive content. This situation creates“addiction”especially in young people. In this study, the relationship between religiosity and social media addiction of university students will be examined. In the first part, addiction and its types were examined in general. In the second part, social media and its contents are discussed. In the third part, religion, religiosity and social media are examined. In the last part, the data obtained from the field study was evaluated and the content of the subject was completed, and in the conclusion part, the results, determinations and recommendations were tried to be expressed.