Primer infertil hastalarda tubal faktörün değerlendirilmesinde 3d-histerosalfingo-foam sonografi ve histerosalfingografi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparing transvaginal three-dimensional hysterosalpingo-foam sonography with hysterosalpingography
  1. Tez No: 743999
  2. Yazar: SEDA SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnfertilite üreme çağındaki çiftlerin %15 kadarını etkilemekte olup günümüzde bu oran giderek artmaktadır.Tubal patolojiler, infertilitenin %25'inden sorumlu tutulmaktadır. Bu yüzden infertilite tetkikleri arasında tubal patolojinin belirlenmesi için kullanılan yöntemlerin önemi de bu oranda artmaktadır. Uzun yıllardır bu amaçla tanısal doğruluğu yüksek HSG tetkiki uygulanmaktadır. Ancak yıllar içerisinde gelişen teknikler aynı tanısal doğruluğu sağlayabilecek daha hasta dostu yöntemleri gündeme getirmiştir. Histerosalpingo-köpük sonografi (HyFoSy), HSG ile karşılaştırılabilir doğruluğa sahip olduğu düşünülen, daha ucuz ve daha hasta dostu olduğu düşünülen yeni bir tekniktir. HyFoSy, hasta sonuçları açısından benzer etkinliğe sahip olması koşuluyla, HSG için kabul edilebilir bir alternatif olacaktır. Kliniğimize yaptığı başvuruda primer infertilite tanısı konularak tubal patensi değerlendirmesi planlanan, diğer infertilite testlerini tamamlamış, 20-40 yaş arası 52 kadın onamları alınarak çalışmaya dahil edilmiştir. Kadınların her birine hem HyFoSy hem de HSG işlemleri sırayla uygulanmıştır. HyFoSy sırasında görüntüleme 3D-USG ile kombine edilmiştir. Uygulamalar sonrası kadınlara her iki işlem için ayrı ayrı VAS skorlaması yaptırılmıştır. İşlemlerden sonraki 1'inci, 3'üncü, 6'ıncı aylarda hastalarla kayıtlı telefo numaraları aracılığıyla iletişime geçilerek gebelik durumları, gebelik oldu ise YÜT kullanılıp kullanılmadığı bilgisi sorgulanmıştır. BULGULAR: Çalışma grubunun ortalama yaşı 28.98, BMI 24.17, infertilite süresi 1.5 yıl olarak saptanmıştır. İki yöntem arasındaki tutarlık %98.07 olarak hesaplanmıştır. İşlemler sonrası yaptırılan VAS skorlamalarının ortalamaları HSG ve HyFoSy için sırayla 8 ve 2 olarak hesaplanmıştır. İlk 6 ayda gebe kalma oranı toplamda %28.8 olup bunların %9.6'sı 1.ayda; %11.5'i 2.ayda; %7.7'si 3.ayda kaydedilmiştir. Elde edilen gebeliklerin %46'sında YÜT kullanıldığı bilgisi alınmıştır. HyFoSy infertilitede tubal patensi değerlendirmesinde HSG'ye verimli ve etkili bir alternatiftir. Karşılaştırıldığında daha az ağrılı, radyasyon maruziyeti olmayan hasta dostu bir tetkiktir. 3D-USG ile kombinasyonu tecrübeli hekimlerce yapıldığında uterin anomaliler ve yer kaplayan lezyonlar açısından MRI kadar etkili olabilir. HSG ile sekonder kazanç olarak elde edildiği düşünülen ilk 6 ay gebelik oranlarına etkilerinin de uyumlu olduğu gösterilmiş olup sonuçların ulusal ve uluslararası kılavuzlarda kanıta dayalı değişikliklere yol açabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Infertility affects up to 15% of couples of reproductive age. Today, this rate is increasing gradually. Tubal pathologies are held responsible for 25% of infertility. Therefore, the importance of the methods used to determine tubal pathology among infertility tests is increasing at this rate. Fort his purpose, HSG test has been applied with high diagnostic accuracy for many years. However, techniques developed over the years have revealed more patient-friendly methods that can provide the same diagnostic accuracy. Hysterosalpingo-foam sonography (HyFoSy) has comparable accuracy to HSG. It is a new technique that is thought to be less expensive and more patient-friendly. HyFoSy will be an acceptable alternative to HSG, provided that it has similar efficacy in terms of patient outcomes. Fifty-two women aged 20-40 years, who were admitted to our clinic and were diagnosed with primary infertility, except for tubal patency, were included in the study. HyFoSy and HSG procedures were applied sequentially to all patients. Imaging during HyFoSy was combined with 3D-USG. After the applications, women were given separate VAS scores for both procedures. In the 1st, 3rd and 6th months after the procedures, the patients were contacted via their registered phone numbers. Pregnancy status and use of ART were questioned if pregnancy occurred. The mean age of the study group was 28.98, BMI was 24.17, and the duration of infertility was 1.5 years. The consistency between the two methods was calculated as 98.07%. The mean of the VAS scores after the procedures were calculated as 8 and 2 for HSG and HyFoSy, respectively. Pregnancy rate in the first 6 months is 28.8% in total, 9.6% of them in the 1st month; 11.5% in the 2nd month; 7.7% were recorded at 3 months. It was learned that ART was applied in 46% of the obtained pregnancies. HyFoSy is an efficient and effective alternative to HSG in the evaluation of tubal patency in infertility. In comparison, it is a less painful, patient-friendly examination without radiation exposure. When combined with 3D-USG by experienced physicians, It can be as effective as MRI for uterine anomalies and space-occupying lesions. HyFoSy has been shown to increase pregnancy rates in the first 6 months at a rate similar to HSG as a secondary gain. It is thought that the results may lead to evidence-based changes in national and international guidelines.