Yaratıcılık teorileri ve dramatik yazarlık eğitiminde kullanılabilirliği
Usability of the creativity theories on dramatic writing education
- Tez No: 744000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BELKIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dramatik yazarlık eğitimi, akademik düzeyde dahi, usta çırak ilişkisi biçiminde ilerleyen atölyelerle yürütülmektedir. Eğitimin, uluslararası ölçme-değerlendirme standartlarına ulaşması için, akademik düzeyde verilen dramatik yazarlık derslerinin yürütülme sürecinde bir takım sürdürülebilir, planlı, açıklanabilir metot ve stratejilerin benimsenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmanın amacı, yaratıcılık teorileri temelli alternatif düşünme ve problem çözme tekniklerinin dramatik yazarlık eğitimininde öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri aşmalarına etkisinin incelenmesidir. Yaratıcı düşünme tekniklerinden SCAMPER ve Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinin oyun yazım sürecinde bir problem çözme yöntemi, birer yazma stratejisi olarak önerilmiştir. Araştırma, bir devlet üniversitesinin sahne sanatları bölümü dramatik yazarlık ve dramaturji ana sanat dalı 2. ve 3. sınıflarda öğrenimine devam eden 11 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya gönüllü 11 katılımcıdan 7'si her iki modülü de tamamlayarak araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada tek denekli desenlerden AB deneysel deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırma çerçevesinde geliştirilen Dramatik Oyun Metni Yeterlik Ölçeği-DOMYÖ kullanılmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 26.0 istatistik paket programı ile veri girişi yapılarak grafiksel analiz yöntemi kullanılmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerden (sayı, ortalama, standart sapma) faydalanılmıştır. Bu araştırma; yaratıcılığı geliştirme tekniklerinin dramatik yazarlık eğitimi alan öğrencilerin oyun yazım süreçlerinde karşılaştıkları güçlükleri aşmalarında yardımcı olduğunu, yaratıcı yazarlık eğitiminde, yaratıcı düşünme tekniklerinin uygulanmasıyla, düşünce süreci üzerine bir farkındalık yaratıp verimliliği arttırdığını ve farklı disiplinlerin araçları kullanılarak dramatik yazarlık eğitiminde alternatif öğrenme yaklaşımları ve eğitim stratejilerinin devreye sokulabildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Dramatic writing education is carried out in any workshops that act in the form of mentor system even at the academic level. To ensure that the education reaches the international assessment-evaluation standards, many sustainable, planned, explainable methods and strategies must be adopted during performance of the dramatic writing courses given at the academic level. The aim of this research is to examine the effects of any alternative thinking and problem-solving techniques based on the creativity theories on overcoming any difficulties encountered by the students in the playwriting education. Among the creative thinking techniques, SCAMPER and Six Thinking Hats are suggested as the problem-solving methods and writing strategies during the playwriting process. The research was carried out with 11 students, who study in grades 2 and 3 of the branch of dramatic writing and dramaturgy in the Performing Arts Department of a State University. Out of 11 volunteer participants, 7 of them completed both modules and constituted the study group of the research. AB experimental pattern, one of the single-subject patterns, was used in the research. The Dramatic Play Text Sufficiency Scale-DPTSS-, which was developed within the framework of the research, was used as a data collection tool. In the data analysis, the graphical analysis method was used by entering the data with the SPSS 26.0 statistical package program. When the data is evaluated, descriptive statistical methods (number, mean, standard deviation) were used. This research shows that the creativity development techniques help the students, who receive the dramatic writing education to overcome the difficulties encountered by them in the playwriting process, that, in the creative writing education, the application of the creative thinking techniques raises an awareness on the thinking process and increases productivity, and that the alternative learning approaches and educational strategies can be introduced in dramatic writing education by using the tools of the different disciplines.