Çağdaş Sanat ve mekânsallık olgusu bağlamında mimarlık ve fotoğraf etkileşimi
Interaction of architecture and photography in the context of spatiality and Contemporary Art
- Tez No: 744003
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMBER RANA ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Architecture, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Çağdaş Sanatta 'Mekânsallık' günümüzde çok önemli bir kavram haline gelmiş, farklı disiplinlerin bir aradalığıyla izleyicide farklı duyumlar yaratma çabaları sanatın esas amacı olmaya başlamıştır. Çağdaş sanatı dünyaya getiren kültürün merkezinde maddi manevi insanın yer alması disiplinlerarası çok katmanlı bir alanda çalışmayı gerekli kılmış, bu da tezimizin ana savını oluşturmuştur. Lucio Fontana, 20. yüzyıl sanatına damgasını vurmuş olan, soyut heykel ve resim çalışmalarıyla bugün bile pek çok sanatçının ilham kaynağı olmaya devam eden, İtalya'nın en etkin ve yaratıcı sanatçılardan biridir. Çalışmalarına mekânı da dahil ederek kendi dönemi için avangard bir çıkış yapması ve bu çıkışının günümüzde güncelliğini yoğun bir şekilde koruyor olması, bu tezin başlangıcında kendisini tanımamızı zorunlu kılmıştır. Bu tezde Lucio Fontana'ın Spazialismo'sundan yola çıkarak onun kültürel mirası üzerinden önce çağdaş sanattaki temsilcileri incelenmiş, ardından mimarlık fotoğraf ilişkisi bağlamında mimar ve fotoğrafçıların mekânsallık olgusunu ele alışları sanatçıların özelinde detaylandırılmıştır. Tüm bu kuramsal araştırmalar ve saptamalarım ışığında temellendirilen proje çalışmam olan 'Arada - In Between', mekânsallık bağlamında değerlendirilerek gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, 'Spatiality' is an important concept in Contemporary Art, and the efforts to create different sensations on the viewers through a variety of coexisting disciplines is becoming the main purpose of art. Since at the center of the culture which brought Contemporary Art into being is man in all its material and spiritual context, it is important to work in an inter-disciplinary, multi layered area, which brings us to the main argument in this thesis. Lucio Fontana, was and is one of the most innovative and influential artists of the 20th century who has left his mark on the era, inspiring many artists even today with his abstract way of realizing painting and sculpture. Although incorporating space into his artistic work was an avant-garde leap for his period, it is still relevant today, the argument which has forced us to get to know him at the beginning of this thesis. In this thesis, first of all based on Lucio Fontana's 'Spazialismo' and his cultural heritage, his followers in Contemporary Art are analyzed, and then in the context of architecture and photography, architects and photographers dealing with the phenomenon of spatiality in their photographic expressions in relation with space is elaborately filled in. In the context of all these theoretical researches and based on my deductions, my project 'Arada- In Between', is realized associated with spatiality.