Özel huzurevine kabul sözleşmesi
Private nursing home admission contract
  1. Tez No: 744019
  2. Yazar: ALPER AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Özel huzurevine kabul sözleşmesi, kuruluş ile yaşlı arasında yapılan ve kuruluşun başta bakım (beslenme, hijyen sağlama, sağlık durumlarını takip vb.) ve barınma olmak üzere bu minvalde mutat edimleri üstlendiği yaşlının da bunun karşılığı olarak ücret ödemeyi üstlendiği bir sözleşmedir. İşbu sözleşme, temelini Özel Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri Yönetmeliği'nden almakla birlikte başta Türk Borçlar Kanunu ve Türk Medeni Kanunu sistematiği içinde yer alan birçok hukuki müesseseye ve mevzuata yoğun bir şekilde temas etmektedir. Bu kapsamda hem kuruluşa hem de yaşlıya birçok yükümlülük düşmektedir. Kuruluşun yükümlülükleri yaşlıya oranla daha fazla ve ağırdır. Kuruluş yükümlülüklerini yerine getirirken kendisinden beklenen özen ve dikkati en üst seviyede göstermelidir. Nitekim sözleşmenin merkezinde yer alan edimler yaşlının kişilik hakları ile yakın ilişkisi içerisindedir. Dolayısıyla hem sözleşmeye aykırılık teşkil eden hem de sözleşme dışı sorumluluğu doğuran hallerde sonuçlar çok ağır ve telafisi zor olacaktır. Yukarıda sayılan sebeplerle hem kuruluş hem de yaşlı yönünden hukuki sorumluluğun çerçevesini detaylı bir şekilde çizmek zaruri olup çalışmamızda da bu amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Private nursing home admission contract is a written agreement between the resident or their representative and the nursing home by which the nursing home agrees to provide such services initially as care (food service, sanitation, monitoring health condition etc.), accommodation and other usual practices in this way, and the resident agrees to pay the fee to be charged for the aforementioned services. This contract is hereby not only based upon The Regulations for Private Nursing Homes and Care Centers for Older People, but it also extensively addresses to quite a few judicial institutions and legislations within the scope of Turkish Code of Obligations and Turkish Civil Code. Therefore, both the nursing home and the resident are under many an obligation. The nursing home has more obligations which are also more severe compared to those of the resident. The nursing home is to fulfill its obligations with utmost care and caution. Hence, the practices which are fundamental in the contract are in close relationship with the personal rights of the resident. Consequently, in case of practices incongruent to the contract or non-contractual liabilities, there will be severe results which are difficult to compensate for. Owing to the aforementioned reasons, it is vital that the framework of legal liabilities of both the nursing home and the resident be set in detail, which is aimed in this study.