Farklı coğrafi bölgelere göre huzurevi menülerinin besin ögesi profillerinin karşılaştırılması ve diyet kalitelerinin quınn indeksiyle sınıflandırılması
Comparison of nutritional ingredient profiles of nursing home menus based on different geographical regions and classification of diet qualities using the quinn index
- Tez No: 958075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERAL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerindeki huzurevlerinde sunulan menülerin besin ögesi profillerini inceleyerek diyet kalitelerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada huzurevi menülerinin, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen beslenme rehberlerine uygunluğu, besin ögesi ihtiyaçlarının karşılanma düzeyi, coğrafi bölgeler arası ve kurum türü arası farklılıkları incelenmiştir. Menüler, QUINN İndeksi ve BEBİS (Beslenme Bilgi Sistemi) kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında 5 bölgeden seçilen huzurevlerine ait menüler toplanmış ve bu menüler QUINN indeki kullanılarak puanlanmıştır. Türkiye'deki huzurevlerinde sunulan menülerin besin kalitesinin genel olarak yeterli düzeyde olduğunu, ancak bazı bölgelerde beslenme kalitesinin iyileştirilmesi gerektiğini tespit edilmiştir. Menülerin enerji, makro ve mikro besin öğeleri içerikleri BEBİS programı kullanılarak hesaplanmıştır Toplamda 45 devlet ve özel huzurevine ait menüler analiz edilmiş olup, coğrafi farklılıklara rağmen menülerin genel olarak yeterli besin ögesi dengesine sahip olduğunu göstermiştir. Huzurevleri menülerinde sık tespit edilen sodyum yüksekliğinin yanı sıra magnezyum, tiamin gibi bazı vitamin ve mineral eksiklikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, diyet bileşenleri devlet ve özel huzurevleri olarak karşılaştırmaya tabii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the dietary quality of menus offered in nursing homes across different geographical regions of Turkey by analyzing their nutrient profiles. The research examines the compliance of nursing home menus with dietary guidelines aimed at improving the quality of life of elderly individuals, assesses the adequacy of nutrient intake, and investigates differences between geographical regions and types of institutions. The menus were analyzed using the QUINN Index and the BESIS (Nutritional Information System). Menus from nursing homes in five regions of Turkey were collected and scored using the QUINN Index. The study found that the overall dietary quality of menus in Turkish nursing homes was generally sufficient, although certain regions required improvements in nutrition quality. The energy, macro, and micronutrients of the menus were calculated using the BESIS program. A total of 45 menus from public and private nursing homes were analyzed, showing that, despite geographical differences, the menus generally had a balanced nutrient profile. Common issues identified included high sodium levels and deficiencies in some vitamins and minerals, such as magnesium and thiamine. Additionally, a comparison was made between public and private nursing homes in terms of dietary components.