Müzik dinleme pratiğinin dijitalleşmeyle yeniden inşası
Reconstruction of music listening practice with digitalization
- Tez No: 924463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bir kültürel pratik olan müzik dinleme eylemi sınıfsal olarak benzer beğenileri ve alışkanlıkların uyumunu yansıtmaktadır. Birey kendi içinde bulunduğu habitus bağlamında bir beğeniye sahiptir. Fakat küresel alanda yaygınlık kazanan dijitalleşme sürecinden müzik alanı da etkilenmiş ve sınıfsal olarak belirli türe ait olan beğeniler arasındaki net olan çizgiyi yumuşatmıştır. Dolayısıyla bu araştırmada müzik dinleme pratiğinin dijitalleşmeyle birlikte değişen dinamikleri üzerinde durulmuştur. Algoritma destekli müzik dinleme ortamları kullanıcılarına kişiselleştirilmiş çalma listeleri sunarak bireylerin dinleyecekleri müzikleri şekillendirmektedir. Günümüzde müziği keşfetme süreci değişime uğramış ve bireysel tercihlere bağlı olmaktan çıkmıştır. Müzik platformlarının algoritma destekli çalışması bireye daha önce dinlemiş olduğu parçalara göre kişiselleştirilmiş kitaplıklar sunmaktadır. Bu da bireylerin aslında yeni gibi görünen müzikler arasında özgürce tercih yapabiliyormuş yanılgısına düşmesini sağlamaktadır. Bu tez araştırmasında, teknolojik gelişmeler sonucu ortaya çıkan yeni dijital müzik dinleme deneyimlerine odaklanılmış, Kayseri ve İzmir kentlerinde internet üzerinden müzik dinleme ortamlarını daha çok genç bireylerin tercih etmesinden ziyade orta yaşlı yetişkinlerin de kullandığı görülmüştür. Geçmişte belirli müzik türü atmosferini yakalayan mekânlar yeni bir müzik keşfinde önemli rol oynarken, küresel müzik yayın platformlarının yaygınlaşmasıyla birlikte bu fiziksel mekânlar daha az merkezi hale gelmiştir. Bireysel beğenilerin ve sınıfsal farklılıkların müzik dinleme pratiği özelinde ele alınması Bourdieu'nun sınıf, beğeni ve habitus kavramları ekseninde değerlendirilmesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The act of listening to music, which is a cultural practice, reflects the harmony of classically similar tastes and habits. The individual has a taste in the context of his/her habitus. However, the digitalisation process, which has become widespread in the global arena, has also affected the field of music and softened the clear line between the tastes belonging to a certain genre in terms of class. Therefore, this research focuses on the changing dynamics of music listening practice with digitalisation. Algorithm-supported music listening environments shape the music that individuals listen to by offering personalised playlists to their users. Today, the process of discovering music has changed and is no longer dependent on individual preferences. The algorithm-supported operation of music platforms offers personalised libraries according to the tracks that the individual has listened to before. This makes individuals fall into the misconception that they can freely choose between seemingly new music. This thesis focuses on the new digital music listening experiences that have emerged as a result of technological developments, and it has been observed that middle-aged adults, rather than young people, also use online music listening environments in Kayseri and Izmir. While in the past, venues that captured the atmosphere of a particular music genre played an important role in discovering new music, with the proliferation of global music streaming platforms, these physical venues have become less centralised. The evaluation of individual tastes and class differences in the practice of listening to music is presented in the context of Bourdieu's concepts of class, taste and habitus.