Sepsis mortalitesi için oksidatif stres, inflamatuar belirteçler ve prognostik beslenme indeksinin (tiyol-disülfit, iskemi modifiye albümin ) tahmin değeri
Predictive value of oxidative stress, inflammatory markers and prognostic nutritional index (thiol-disulfite, ischemia modified albumin) for sepsis mortality
- Tez No: 744082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Bu tez çalışmasında sepsis mortalitesi için oksidatif stres belirteçleri (tiyol disülfit, iskemi modifiye albümin),inflamatuar belirteçler ve prognostik beslenme indeksinin tahmin değeri incelenmiştir. Sepsis, ciddi bir enfeksiyon sonucu oluşan sistemik inflamatuar yanıt sendromudur. Bu sendrom sonucunda yüksek ölüm oranları gözlenmektedir. Oksidatif stres ise hücresel hasara neden olan serbest radikallerin birikimiyle ilişkilidir. Tiyol disülfid ve iskemi modifiye albümin gibi oksidatif stres biyobelirteçleri, hastaların oksidatif stres seviyelerini yansıtabilmektedir. Ayrıca inflamatuar belirteçler de sepsis sürecindeki inflamasyonun şiddetini yansıtabilmektedir. Prognostik beslenme indeksi ise hastanın beslenme durumunu ve genel sağlığını yansıtan bir ölçüttür. Amaç: Bu çalışmada, belirtilen biyobelirteçlerin ve prognostik beslenme indeksinin sepsis hastalarının mortalite riskini öngörebilme yeteneğinin saptanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklemini Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne sepsis nedeni ile başvuran hastalar oluşturmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada nitel metot kullanılıştır. Öncelikle sepsis -3 kriterleri ile sepsis tanısı konulan hastaların tiyol-difülfit, iskemi modifiye albumin değerlerlerine, hemogram ve biyokmiyasal inflamatuar belirteçlerine bakılmıştır. Ardından beslenme durumunu gösteren prognostik beslenme indeksi hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar SPSS programı yardımı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma kapsamında incelenen 74 vakanın yaş ortalaması 77,20±11,05'dir. Hastaların %89,04'ünün (n=65) yatışı yapılmış, %8,22'si (n=6) taburcu edilmiş, %2,74 ise (n=2) sevk edilmiştir. Çalışmada hastaların QSOFA ortanca değeri 2, SOFA ortanca değeri 6, APACHE 2 skor ortalaması 23,65±5,75, PNİ ortanca değeri 35,1 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan hastaların laboratuvar değerleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. IMA Abs ortancası 0,62 AU, TTL ortalaması 356,8±131,94 µmol/L, NTL ortancası 272 µmol/L, disülfit ortancası 36 µmol/L, SS/SH ortancası 11,185, disülfit/TTL ortalaması 0,10±0,04, NTL/TTL ortalaması 0,80±0,08 olarak hesaplanmıştır. Hastaların %39,19'unun (n=29) bir ay içinde, %51,35'i (n=38) iki ay içinde ex olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Elde edilen bulgular, sepsis hastalarının yönetiminde, klinik karar verme süreçlerini desteklemede ve sepsis hastalarının sağkalımını tahmin etmede potansiyel bir değere sahiptir. Çalışmanın tezi, biyobelirteçlerin ve prognostik beslenme indeksinin, sepsis hastalarının mortalite riskini öngörebilme de oldukça işlevsel olduğudur.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this thesis study, oxidative stress markers(thiol disulfide, ischemia-modified albumin), inflammatory markers and the predictive value of the prognostic nutrition index were examined for sepsis mortality. Sepsis is a systemic inflammatory response syndrome caused by a serious infection. High mortality rates are observed as a result of this syndrome. Oxidative stress, on the other hand, is associated with the accumulation of free radicals that cause cellular damage. Oxidative stress biomarkers such as thiol disulfide and ischemia-modified albumin can reflect the oxidative stress levels of patients. In addition, inflammatory markers may also reflect the severity of inflammation in the sepsis process. The prognostic nutrition index is a criterion that reflects the nutritional status and general health of the patient. Objective: In this study, it is aimed to determine the ability of the indicated biomarkers and the prognostic nutrition index to predict the mortality risk of sepsis patients. The sample of the study consists of patients admitted to the Emergency Department of Bolu Abant Izzet Baysal University Education and Research Hospital with suspected infection. Materials and Methods: Qualitative method was used in the study. First of all, thiol-diphulfite, ischemia-modified albumin values, hemogram and biochemical inflammatory markers of patients diagnosed with sepsis with sepsis -3 criteria were examined. Then, the prognostic nutrition index showing the nutritional status was calculated and the results obtained were analyzed with the help of the SPSS program. Results: The average age of the 74 cases examined within the scope of the study was 77.20±11.05. 89.04% (n=65) of the patients were admitted, 8.22% (n=6) were discharged, and 2.74% (n=2) were referred. In the study, the median QSOFA value of the patients was determined as 2, the median SOFA value was determined as 6, the average APACHE 2 score was determined as 23.65±5.75, and the median PNI value was determined as 35.1. The laboratory values of the patients participating in the study were evaluated statistically. The IMA Abs median was calculated as 0.62 AU, TTL mean was 356.8±131.94 µmol/L, NTL median was 272 µmol/L, disulfide median was 36 µmol/L, SS/SH median was 11.185, disulfide/TTL mean was 0.10±0.04, NTL/TTL mean was 0.80±0.08. It was determined that 39.19% (n=29) of the patients had ex within one month and 51.35% (n=38) of the patients had ex within two months. Conclusion: The findings obtained have a potential value in the management of sepsis patients, supporting clinical decision-making processes and predicting the survival of sepsis patients. The thesis of the study is that biomarkers and the prognostic nutrition index are also highly functional in predicting the mortality risk of sepsis patients.