Spor örgütlerinin değişen yönetim şekline adaptasyonu
Adaptati̇on of sports organi̇zati̇ons to the changi̇ng management style
- Tez No: 744121
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor örgütlerinin değişen yönetim şekline adaptasyonunu incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışmanın amacına uygun olarak seçilen çalışma deseni ise, bir veya birden fazla özel olayı derinlemesine araştırarak analiz etmek maksadıyla kullanılan durum çalışması desenlerinden iç içe geçmiş durum çalışması modelidir. Araştırmanın verileri bireysel görüşme ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu spor federasyonu başkanı 5 spor federasyonu genel sekreterleri 5 olmak üzere toplam 10 yetişkin katılımcı oluşturmaktadır. Bu katılımcılarla derinlemesine bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları incelendiğinde üç boyut ön plana çıkmıştır. Bunlar teknoloji, bürokrasi ve hukuk olmuştur. Araştırma sonucunda değişim bütünsel olarak yaşanması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Değişime adaptasyon bütüncül olarak kabul görürse daha başarılı olacağı belirlenmiştir. Bununla beraber, değişimin kendi iç dinamikleri incelendiğinde alışkanlıkları değiştirmenin zaman aldığı yeni gelen yöneticiler eski sistemi ortadan kaldırıp kendi sistemlerini sıfırdan kurmayı tercih ettikleri tespit edilmiştir. Diğer yandan değişim yaşanırken yavaş bir değişimin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan katılımcılar bununun nedenini adaptasyonun zaman aldığı şeklinde ifade etmişlerdir. Ayrıca, değişimin sosyolojik kurmalarından evrim kuramının ön plan çıktığı görülmektedir. Uluslararası düzeyde ülkesini temsil eden federasyon başkanları ve genel sekreterler değişimin dinamiklerini ortak bir görüşle benimseyip ortak amaç ile hareket etmelerinin adaptasyon süreçlerini kolaylaştırdıklarını ifade etmişlerdir. Sporun, sporcunun başarısının önünü açmak değişime ayak uydurmak ile mümkündür. Yönetim şeklinin Uluslararası standartlara getirilmesi ve zorunlu olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Bu noktada spor yönetiminde değişimin kaçınılmaz olduğu ve bu değişime en hızlı adapte olanların başarılı olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the adaptation of sports organizations to the changing management style. Qualitative research method was used in the research. The study design chosen in accordance with the purpose of the study, on the other hand, is the nested case study model, which is one of the case study designs used to analyze one or more specific events by in-depth research. The data of the study were collected by individual interview. The study group of the research consists of 10 adult participants, 5 of which are the president of the sports federation and 5 are the general secretaries of the sports federation. In-depth individual interviews were conducted with these participants and the data obtained were analyzed by content analysis method. When the findings of the study were examined, three dimensions came to the fore. These have been technology, bureaucracy and law. As a result of the research, it is revealed that change should be experienced holistically. It has been determined that if adaptation to change is accepted holistically, it will be more successful. However, when the internal dynamics of change are examined, it has been determined that the new managers, who take time to change their habits, prefer to eliminate the old system and set up their own systems from scratch. On the other hand, the participants, who emphasized that a slow change should be preferred while experiencing change, stated that the reason for this is that adaptation takes time. In addition, it is seen that the theory of evolution, one of the sociological theories of change, has come to the fore. Federation presidents and general secretaries representing their country at the international level stated that adopting the dynamics of change with a common view and acting with a common purpose facilitates the adaptation processes. It is possible to pave the way for the success of sports and athletes by keeping up with the change. The management style needs to be brought to international standards and necessarily changed. At this point, it is understood that change is inevitable in sports management and those who adapt to this change the fastest are successful.