Ameliyathane COVİD-19 kişisel koruyucu ekipmanlarının konuşma algısı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of operating room COVID-19 personal protective equipment on speech perception
  1. Tez No: 744188
  2. Yazar: KÜBRA ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMURE AYGÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN TURAN DİZDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, COVİD-19 pandemisi sürecinde ameliyathanelerde kullanılan kişisel koruyucu ekipman (KKE) bileşenlerinin konuşma anlaşılırlığı-konuşmayı ayırt etme üzerine etkileri deneysel olarak ve bu KKE'ın çalışanların işitme-anlama çabasına yönelik etkileri tanımlayıcı yöntemle incelendi. 35 denek üzerinde yürütülen deneysel çalışmanın, Faz I aşamasında deneklere“Saf Ses Hava Yolu ve Kemik Yolu İşitme Eşikleri, Timpanometrik değerlendirmeleri, Konuşmayı Alma Eşiği (SRT), Konuşmayı Ayırt Etme (SD)”gibi odyolojik testler uygulandı. Deneklerin bilateral hava ve kemik yollarının normal sınırlarda olduğu belirlendi. Faz II aşamasında deneklerin“cerrahi maske ile serbest alanda, arka plan gürültüsü varlığında, konuşma ve gürültünün önden ve gürültünün arkadan- konuşmanın önden geldiği konumlarda”SRT ve SD test sonuçları sırasıyla 44.57 ± 6.22 ve %87.77; 43.42 ± 4.66 ve %90.85 bulundu. Faz III aşamasında deneklerin“N95 maske, cerrahi maske, siperlik, tulum başlığı”KKE kombinasyonu ile aynı konumlardaki SRT ve SD test sonuçları sırasıyla: 49.00 ± 5.79 ve SD %71.28; 46.57 ± 5.25 ve SD %75.88 bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of personal protective equipment (PPE) components used in operating rooms during the COVID-19 pandemic on speech intelligibility-speech discrimination were examined experimentally. And also with a descriptive study the effects of these PPE on the hearing effort of the employees were investigated. In the first phase of the experimental study conducted on 35 subjects, the subjects' audiological tests such as“Pure Voice Airway and Bone Conduit Hearing Thresholds, Tympanometry, Speech Reception Threshold (SRT), Speech Discrimination (SD)”were evaluated. It was determined that the bilateral air and bone pathways of the subjects were within normal limits. In phase II: With surgical mask, in free space, in the presence of background noise, in positions where speech+noise comes from the front, and noise comes from behind and speech comes from the front the SRT and SD test results of the subjects respectively 44.57 ± 6.22 and 87.77%; 43.42 ± 4.66 ve %90.85 were found. In phase III stage: Under the same conditions, with the PPE combination consisting of“N95 mask+ surgical mask+ shields/ goggles+ coverall caps”SRT and SD test results of the subjects respectively 49.00 ± 5.79 and 71.28%; 46.57 ± 5.25 and 75.88% were found.