COVID-19 döneminde hemşirelerin kişisel koruyucu ekipman kullanımının fiziksel ve psikolojik etkileri
Physical and psychological effects of nurses' using personal protective equipment during the times of COVID 19
  1. Tez No: 700675
  2. Yazar: ÖZGE SALMANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN EDA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırmada COVID-19 pandemi döneminde İstanbul'da bulunan hastanelerde çalışan yoğun bakım, ameliyathane ve acil servis hemşirelerinin kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanımının fiziksel ve psikolojik etkilerinin tespit edilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Gereç-Yöntem: Araştırma verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik özellikleri belirlemeye yönelik 14 soru ve KKE kullanımının psikolojik ve fiziksel etkilerini belirlemeye yönelik 18 sorudan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini Ocak-Mayıs 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan çeşitli hastanelerde görevli 200 hemşire oluşturmaktadır. Bulgular: Araştırmada hemşirelerin %92'sinin maske kullanımına bağlı yüz bölgesinde ve en sık yanakta (%35) yara oluşturduğu, yaklaşık %30'unun 6 saatten fazla KKE içerisinde kaldığı, en sık hissettikleri duygunun endişe (%50) olduğu, yalnızca hemşirelerin %5'inin kendisiyle gurur duyduğu, en sık yaşadıkları fiziksel rahatsızlığın baş dönmesi olduğu saptandı. Hemşirelerin KKE ile en sık kan alırken (%30,5) zorlandıkları ve çıkardıktan sonra ilk önce su içmek istedikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a descriptive study to determine the physical and psychological effects of personal protective equipment (PPE) use by nurses in intensive care, operating rooms and emergency rooms working in hospitals in Istanbul during the COVID-19 pandemic period. Materials-Methods: The research data consists of 14 questions to determine sociodemographic characteristics prepared by the researchers and 18 questions to determine the psychological and physical effects of PPE use. The sample of the study consists of 200 nurses working in various hospitals in Istanbul between January and May 2021. Results: In the study, 92% of the nurses experienced wounds in the face area and the most commonly in the cheek (35%) due to the use of masks. Approximately 30% of them stayed in PPE for more than 6 hours, the most common emotion they felt was anxiety (50%), only 5% of the nurses. It was determined that the patient was proud of himself, and that the most common physical ailment they experienced was dizziness. It was determined that the nurses had difficulty in drawing blood most frequently (30.5%) with PPE and they wanted to drink water first after taking it out.