Study the relation of some biochemical parameters with a vitamin d deficiency in cardiovascular disease patient in Kirkuk city
Kırkük şehrindeki kardiyovasküler hastalık hastalarında bazı biyokimyasal parametrelerin vitamin d eksikliği ile ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 744190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Herhangi bir araştırma çalışmasında olduğu gibi, bu çalışma da bazı sınırlamalar belirledi. Sınırlılıklardan biri, grupların kadın ve erkek oranı açısından homojen olmamasıydı. Sonuçlar tüm değişkenler için cinsiyete göre ele alınmadı çünkü çoğu için çok küçük bir örneklemle çalışıyor olacağız. Daha fazla kadınımız olsaydı, tüm verileri cinsiyete göre ele alabilir ve incelenen değişkenlerin kadın ve erkek arasında farklı davranışlara sahip olup olmadığını doğrulayabilirdik. Bu ilginç olurdu çünkü 25(OH)D3 gibi bazı değişkenlerde cinsiyetin bir etkisi var gibi görünüyor. Bir diğer olası kısıtlılık, hasta grubunun işe alımdan yaklaşık 2 veya 3 yıl önce kateterizasyon uygulanan koroner arter hastalığı tanısı almış bireylerden oluşmasıydı. Muhtemelen, işe alım kardiyovasküler olaydan birkaç hafta veya ay sonra gerçekleştirilmiş olsaydı, sonuçlar farklı olurdu. Kontroller ve hastalar arasındaki farklar daha da büyük olabilirdi. Ancak, bugüne kadar yayınlanan çoğu çalışmada yapılan budur. Belki de bu bir boşluktur ve birkaç yıl boyunca izlenen hastalarda D vitamininin bu bireylerin evrimi ve prognozunda rolünü değerlendirmek için çalışmalar geliştirilmelidir. Hasta grubunda D vitamini yeterliliği olan sadece 16 kişi vardı. Örneklem daha büyük olsaydı, bu grupta D vitamini yeterliliği olan daha fazla sayıda birey olması ve daha güvenilir karşılaştırmalar yapmak mümkün olabilirdi.
Özet (Çeviri)
As in any research work, this work also identified some limitations. One of the limitations was the fact that the groups were not homogeneous in terms of the proportion of men and women. The results were not treated according to gender for all variables because, for most of them, we would be working with a very small sample. If we had more women, we could have treated all the data according to gender and verified whether the variables studied had different behaviours between men and women. The differences between controls and patients could have been even greater. However, this is what has been done in most studies published to date. Perhaps this is a gap and studies should be developed in patients monitored over several years to, in a way, assess the role of vitamin D in the evolution and prognosis of these individuals. In the patient group, there were only 16 individuals with vitamin D sufficiency. If the sample had been larger, it is possible that we would have had a greater number of individuals with vitamin D sufficiency in this group and it would have been possible to make comparisons with a greater degree of reliability