Ruminant beslemede kullanılabilecek bazı tropik bitki, tohum, yaprak ve atıklarının yem değeri ve kalitesinin belirlenmesi
Evaluation of the feed value and quality of some tropical plants, seeds, leaves and wastes usable in ruminant feeding
- Tez No: 744191
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ZEHRA SARIÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma ruminant beslemede kullanılabilecek bazı tropik bitki, tohum, yaprak ve atıklarının yem değerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada yem materyali olarak, Benin, Fildişi Sahili ve Nijer ülkelerinden temin edilen 19 tropik bitki kullanılmıştır. Bu bitkilerin yaprakları, kabuk, posaları ve küspelerinden 1'er kg lık 3 örnek alınmış ve kilitli poşetler içerisinde Türkiye'ye getirilmiştir. Su içeriği yüksek olan taze bitkilerin kuru madde (KM) içerikleri örneklerin alındığı yerde yapılmıştır. Bitki örneklerinin besin madde içeriklerinin belirlenmesinde Weende analiz yöntemi, yem değerinin belirlenmesinde ise in vitro gaz üretim tekniği (İVGÜ) kullanılmıştır. Metan üretimi (MÜ) 24 saatlık inkübasyon sonu İVGÜ değerlerinden yararlanılarak belirlenmiştir. Ayrıca, bitkilerin Kondanse tanen (KT) içeriği belirlenmiştir. Yem kalitesinin belirlenmesinde nispi yem değeri (NYD) ve göreceli kaba yem kalitesi indeksi (GKKİ) değerlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research study was carried out to determine the feed value of some tropical plants, seeds, leaves and wastes that can be used in ruminant feeding. Nineteen tropical plants obtained from the Republics of Benin, Ivory Coast and Niger were used as feed material in the research. Three samples of 1 kg each from the leaves, bark, pulp and pulp of some plants grown in 3 tropical countries were taken and brought to Turkey in locked bags. The first dry matter (DM) contents of fresh plants with high water content were determined at the place where the samples were taken. Weende analysis method was used to determine the nutrient content of the plant samples, and in vitro gas production technique (IVGP) was used to determine the feed value. Methane production (MP) was determined by using the IVGP values at the end of the 24-hours incubation. Condensed tannin (CT) content of the plants was determined. Relative feed value (RFV) and relative forage index (RFQI) values for feed quality were used.