Ergenlerin aile bütünlük duygu düzeyleri ile sanal zorbalık ve mağduriyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between family sense of coherence levels of adolescents and levels of cyberbullying and victimization
- Tez No: 744198
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN DEMİRCİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmada ergenlerin aile bütünlük duygu düzeyleri ile sanal zorbalık ve mağduriyet düzeyleri ve arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Adapazarı ilçesine bağlı kamu liselerinin 9. 10. 11. ve 12. sınıfına devam eden 15.081 ergen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise %5 hata payı ile 501 ergen (363'ü kız ve 138'i erkek) oluşturmuştur. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Siber Mağdur ve Zorbalık Ölçeği (SMZÖ)”ve“Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği (ABDÖ)”ile toplanmıştır. Araştırmada nicel model yöntemi kullanılmıştır ve verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov, Bağımsız Gruplar T Testi, Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis-H Testi, Bonferroni testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon kullanılmıştır. Aile Bütünlük Duygu Düzeyi Ölçeğinin Anlaşılabilirlik, Anlamlılık ve toplam puanları ile Siber Mağdur ve Zorbalık Ölçeği Ölçeği alt boyutlarından Dilsel Zorbalık, Kimlik Gizleme, Siber Sahtecilik ve toplam puanları arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Son olarak, Aile Bütünlük Duygu Düzeyi Ölçeği alt boyutlarından Anlaşılabilirlik, Anlamlılık ve toplam puanlarının (negatif etki) ergenlerde görülen sanal zorbalık ve mağduriyet davranışlarını yordamada istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu görülmektedir. Bu kapsamda araştırma bulguları ilgili alanyazın incelenerek yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the relationship between adolescents' level of family sense of coherence and cyberbullying and victimization levels. The population of the research consists of 15,081 adolescents attending the 9th, 10th, 11th and 12th grades of public high schools in the Sakarya Provincial Directorate of National Education Adapazarı district in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consisted of 501 adolescents (363 girls and 138 boys) with a 5% margin of error. The research data were collected with the“Personal Information Form”,“Cyber Victim and Bullying Scale (CVBS)”and“Family Sense of Coherence Scale (FSCS)”. Quantitative model method was used in the research and Kolmogorov-Smirnov, Independent Groups T Test, Mann Whitney-U Test, Kruskal Wallis-H Test, Bonferroni test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Coefficient and Multiple Regression were used in the analysis of the data. A negative correlation was found between the Understandability, Significance and total scores of the Family Sense of Coherence Level Scale and the Linguistic Bullying, Identity Concealment, Cyber Forgery and total scores of the Cyber Victim and Bullying Scale sub-dimensions. Finally, it is seen that the Comprehensibility, Significance and total scores of the Family Sense of Coherence Level Scale sub-dimensions (negative effect) have a statistically significant effect on predicting cyberbullying and victimization behaviors in adolescents. In this context, the research findings were interpreted by examining the relevant literature and suggestions were made.