Farklı hassasiyet giderici ajanların dentin hassasiyeti üzerine etkinliğinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluvation of the effects of different desensitization agents on dentin hypersensitivity
- Tez No: 744199
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, kök yüzeylerine tek ve çok katmanlı olarak uygulanan (katmanların farklı zamanlarda ya da eş zamanlı uygulanması) kalsiyum fosfat içerikli bir hassasiyet giderici ajanın (Teethmate) ve siyanoakrilat içerikli (PeriAcryl) ajanın tek başına ve kombine (Teethmate + PeriAcryl) uygulamalarda dentin tübüllerini tıkama etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışma 8 grupta 112 adet dentin örneği kullanılarak yapıldı. Gruplar; aralıklarla üç katman uygulamanın yapıldığı 1. grup G1, aralıklarla iki katman uygulamanın yapıldığı 2. grup G2, immediyat tek kat uygulamanın yapıldığı 3. grup G3, kalsiyum fosfat içerikli ajan ve siyanoakrilat içerikli ajanın kombine uygulandığı 4. grup G4, immediyat üç katman uygulamanın yapıldığı 5. grup G5, immediyat iki katman uygulamanın yapıldığı 6. grup G6, tek katman siyanoakrilat uygulanan 7. grup G7 ve herhangi bir uygulama yapılmamış 8. grup G8 olarak kodlandı. 112 örnekten, 104 tanesi taramalı elektron mikroskobu (SEM) analiziyle ve 8 tanesi ise atomik kuvvet mikroskobu (AFM) analiziyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This in vitro study aimed to evaluate the effect of single and multiple applications of a desensitizing agent containing calcium phosphate and/or another agent containing cyanoacrylate in order to occlude the root dentin tubules. The study was performed using 112 samples in 8 groups. Groups were coded 1st group G1 applied three layers of agent at intervals, 2nd group G2 applied two layers of agent at intervals, 3rd group G3 applied single layer of agent, 4th group G4 combined application, 5th group G5 applied three-layer agent immediately, 6th group G6 applied immediately two-layer agent, 7th group G7 single layer of cyanoacrylate applied and 8th group G8 without any application. 104 samples, were evaluated by scanning electron microscope (SEM), and 8 samples, by atomic force microscopy (AFM).