Öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanları ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between multiple intelligence areas and lifelong learning tendencies of teacher candidates
- Tez No: 744201
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanları ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemek üzere gerçekleştirilmiştir. Betimsel tarama niteliğinde gerçekleştirilen araştırmanın evrenini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesindeki Eğitim Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan öğretmen adayları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 754 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Coşkun (2009) tarafından geliştirilen“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”ve McClellan ve Conti (2008) tarafından geliştirilmiş, Babacan ve Dilci (2012) tarafından Türkçeye uyarlanmış“Çoklu Zekâ Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi bir istatistik programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanlarından en çok içsel zekâ ve varoluşçu zekâ alanlarına; en az ise görsel zekâ ve kişilerarası zekâ alanlarına sahip oldukları görülmüştür. Bunun yanında çoklu zekâ alanlarında cinsiyete, öğrenim görülen programa, sınıfa ve öğrenim görülmekte olunan programı tercih sırasına göre anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimi ölçeğinden almış oldukları puanların ortalamanın üzerinde olduğu gözlemlenirken, diğer yandan yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin cinsiyete, öğrenim görülmekte olan sınıfa, programa, öğrenim görülen programı tercih sırasına ve öğrenim görmekte oldukları programdan memnuniyet durumlarına göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin çoklu zekâ alanlarına göre öğrenmeyi düzenlemede yoksunluk ve merak yoksunluğu boyutlarında anlamlı bir farklılık bulunurken; motivasyon ve sebat boyutlarında anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmüştür. Yaşam boyu öğrenme eğilimi ve çoklu zekâ alanları arasındaki ilişkiler incelendiğinde ise; bedensel zekâ türüyle öğrenmeyi düzenlemede yoksunluk ve merak yoksunluğu arasında negatif yönlü zayıf; varoluşçu zekâ türüyle motivasyon, sebat ve merak yoksunluğu boyutları arasında pozitif yönlü zayıf; kişilerarası zekâ türüyle motivasyon, sebat ve merak yoksunluğu boyutları arasında negatif yönlü zayıf ve son olarak içsel zekâ türüyle öğrenmeyi düzenlemede yoksunluk boyutları arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between pre-service teachers multiple intelligences and their lifelong learning tendencies. The scope of the research, which was carried out as a descriptive survey, consisted of pre-service teachers studying at the Faculty of Education and Sports Sciences at Muğla Sıtkı Koçman University. The sample of the study consisted of 754 pre-service teachers reached by convenience sampling method. The“Lifelong Learning Tendency Scale”developed by Coşkun (2009) and the“Multiple Intelligence Scale”developed by McClellan and Conti (2008) and adapted into Turkish by Babacan and Dilci (2012) was used as a data collection tool in the research. Analysis of the research data was carried out through a statistical program. As a result of the research; It was seen that the pre-service teachers had the most intrapersonal intelligence and existential intelligence areas among the multiple intelligence areas, and the least visual intelligence and interpersonal intelligence areas. In addition, there was a significant difference according to the department studied, the class, in order of preference. On the other hand, it was observed that the scores of pre- teachers on the lifelong learning tendency scale were higher than the average, while on the other hand, lifelong learning tendencies were significant differences according to the department studied, the class, in order of preference and their satisfaction. In addition it was seen that there was a significant difference in the dimensions of deprivation and lack of curiosity in regulating learning according to the multiple intelligence domains of pre-service teachers lifelong learning tendencies, but there was no significant difference in the dimensions of motivation and persistence. When the relationships between lifelong learning tendency and multiple intelligence areas are examined; there is a weak negative correlation between bodily intelligence type and lack of learning regulation and lack of curiosity and there is a weak positive correlation between and there is a weak negative relationship between the type of interpersonal intelligence and the dimensions of motivation, persistence and lack of curiosity. And finally, it was determined that there is a weak positive relationship between the type of intrapersonal intelligence and the dimensions of deprivation in regulating learning.