Son dönem Türk milliyetçiliği ve islami düşünce: Nevzat Kösoğlu örneği
Postmodern Turkish nationalism and islamic notion: Nevzat Kösoğlu case
  1. Tez No: 744202
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türk milliyetçilerinin İslam'a bakış açısı son yüzyıl boyunca popülerliğini korumuş, modernleşme ve Türk kimliğinin oluşum sürecinde en çok istifade edilen kavramlardan birisi haline gelmiştir. Bununla birlikte milliyetçi gruplar laiklik, sekülerizm, şeriat, İslamileşme gibi kavramları çalışma alanları içerisine sokmuş, bu işlemin sonucunda da kendi muhayyilelerindeki Türk kimliği açığa çıkmıştır. Yakın dönem Türk milliyetçileri hakkındaki çalışmalara baktığımızda Nevzat Kösoğlu'nun kültür tanımları dikkatleri üzerine çekmiş, ancak onun bu alandaki din vurguları yeterine incelenmemiştir. Bu çalışma ile Kösoğlu'nun sahip olduğu milliyetçilik düşüncesinde İslami bakış açısının tam olarak nerede bulunduğu incelenecektir. Ayrıca onun ortaya attığı 'Türk' kimliğinin milliyetçilikten başka hangi İslami referanslara dayandığı konusu da çalışmamızın ilgi alanlarından biri olacaktır. Çünkü Kösoğlu 'milliyetçilik ve din' kavramlarının çokça tartışıldığı bir dönemde bu konuda fikirlerini kendi üslubuyla beyan etmiş, bu fikirler ilmi alanda ciddiyetle takip edilmiştir. Günümüzde de görüşleri ve fikirleri ile geniş kitleler tarafından kendisine sahip çıkılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The perspective of Turkish nationalists on Islam has remained prominent throughout the last century and has become one of the most utilized concepts in the process of modernization and the formation of Turkish identity. Besides, nationalist groups have introduced concepts such as secularism, secularism, sharia, and Islamization into their fields of study, and as a result of this process, the Turkish identity in their own imagination has been revealed. When the studies about recent Turkish nationalists are reviewed, Nevzat Kösoğlu's definitions of culture attract attention, but his emphases on religion in this area have not been adequately examined. This study will examine where the Islamic point of view is exactly located in Kösoğlu's nationalism ideas. In addition, it is aimed at investigating on which Islamic references the“Turkish”identity presented by Köseoğlu is based other than nationalism. Since Kösoğlu expressed his ideas on this subject in his own style at a time when the concepts of“nationalism and religion”were discussed vastly, these ideas were followed seriously in the scientific field. Today, he is embraced by large masses with his views and ideas.