Romatoid artritli hastalarda istirahat metabolizma hızı ve hastalık aktivitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship with resting metabolic rate and disease activity in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 744227
  2. Yazar: NALAN OKUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Romatoid artrit özellikle periferik sinovyal eklemleri simetrik şekilde tutan, kimi zaman belirgin derecede eklem dışı tutulumun da eşlik ettiği kronik, multisistemik bir hastalıktır. İnflamatuar artritler arasında en sık görülenidir. RA'li hastaların uzun dönemli takipleri sonucunda kilo kaybı ve kaşeksi sık görülmektedir. Kaşeksiye neden olan en önemli iki faktör azalmış enerji alımı ve artmış metabolik aktivitedir. Artmış metabolik aktiviteye; vücut hücre kitlesinde azalma ve protein katabolizmasında artma eşlik eder. Sağlıklı bireylerde metabolik hızın tayin edilmesinde istirahat metabolizma hızı (RMR) ve yiyecek ve fiziksel aktivitenin termojenik etkisi kullanılır. Ancak bu üç bileşen kronik hastalıklardan fazlasıyla etkilenir. Kronik tutulum gösteren hastalıklarda enerji tüketiminin değerlendirilmesi; belirgin sağlık düzelmelerine neden olacağından klinik araştırmalarda ve uygulamalarda enerji alımı ile tüketimi arasındaki denge büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada RA tanısı olan hastaların RMR ölçümü yapılarak hastalık aktivitesi ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları poliklinikleri ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran romatoid artritli 42 kişilik hasta grubu (36 kadın, 6 erkek; ortalama yaş: 48.76±10.152) ve bu hasta grubu ile cinsiyet ve yaş dağılımı açısından benzerlik gösteren 33 kişilik sağlıklı kontrol grubu ( 29 kadın, 4 erkek; ortalama yaş: 45.42±7.92) arasında yapılmıştır. Diabetes mellitus tanısı bulunan, kardiyovasküler hastalık, herhangi bir enfeksiyöz hastalığı, malignite, tiroid fonksiyon testlerinde bozukluk, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozukluk saptanan, gebe olan, 7,5 mg/gün'ün üzerinde prednizolon tedavisi alan, östrojen replasman tedavisi, βblokör, tiroid hormonu, metformin, oral kontraseptif, norepinefrin geri- alım inhibitörü kullanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Her iki grubunda vücut ağırlığı, boy ölçüldü; hemogram, biyokimya, sedimentasyon (ESR), C-reaktif protein (CRP), romatoid faktör (RF), fibrinojen için kan örnekleri alındı. Vücut kitle indeksi (VKİ) boy ve kiloya göre hesaplandı( kg/m²). RMR, FİTMATE bazal metabolizma test cihazı kullanılarak indirekt kalorimetri metodu ile ölçüldü. Olguların sigara içiciği değerlendirildi. Ra'li hasta grubunda hastalık süresi, hastalık aktivite skoru (DAS) 28 ve vizüel ağrı skalası (VAS) değerlendirildi. Hastalar ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, VKĐ, sigara içiciliği açısından istatistiksel fark yoktu (p>0.05). RA'li hastalar kontrol grubu ile karşılaştırıldığında RMR istatiksel olarak anlamlı yüksekti (ortalama±SD: 1436.57±264.64 ve 1216.72±210.19 kkal/gün; p: 0.0p5.1 olan hastalar DAS-28≤5.1 olanlar karşılaştırıldığında RMR değerleri daha yüksekti, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Sonuç olarak RMR; RA'li hastalarda yükselmiştir ve bu hastalarda görülen kilo kaybında önemli role sahiptir. RMR ve RA'de hastalık aktivitesinin arasında anlamlı bir fark bulamamıza karşın çalışmamızda çok aktif hasta grubunun sayısının düşük olması nedeniyle bu ilişkinin değerlendirilmesinde daha geniş hasta populasyonlu çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis(RA)is a chronic, multisystemic disease that affects especially peripheral synovial joints symmetrically, sometimes accompanied by significant extra-articular involvement. It is the most common inflammatory arthritis. Weight loss and cachexia are common as a result of long-term follow-up of patients with RA. The two most important factors causing cachexia are decreased energy intake and increased metabolic activity. Increased metabolic activity is accompanied by a decrease in body cell mass and an increase in protein catabolism. Resting metabolic rate (RMR) and the thermogenic effect of food and physical activity are used to determine metabolic rate in healthy individuals. However, these three components are highly affected by chronic diseases. Evaluation of energy consumption in diseases with chronic involvement; The balance between energy intake and consumption is of great importance in clinical research and practice, as it will lead to significant health improvements. In this study, the relationship between disease activity and disease activity was evaluated by measuring the RMR of patients with RA. A group of 42 patients (36 females, 6 males; mean age: 48.76±10.152) with rheumatoid arthritis who applied to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Internal Medicine outpatient clinics and Physical Therapy and Rehabilitation polyclinic, and 33 patients who were similar to this patient group in terms of gender and age distribution as healthy control group (29 females, 4 males; mean age: 45.42±7.92 years) participated the study. The patients with Diabetes mellitus, cardiovascular disease, any infectious disease, malignancy, impaired thyroid function tests, impaired liver and kidney functions, pregnant, taking prednisolone treatment over 7.5 mg/day, estrogen replacement therapy, β-blocker, thyroid hormone, metformin, oral contraceptives, and norepinephrine reuptake inhibitors were excluded from the study. Body weight and height were measured in both groups; Blood samples were taken for hemogram, biochemistry, sedimentation (ESR), C-reactive protein (CRP), rheumatoid factor (RF), fibrinogen. Body mass index (BMI) was calculated according to height and weight (kg/m²). RMR was measured with the indirect calorimetry method using the FITMATE basal metabolism tester. The smokers of the cases were evaluated. Disease duration, disease activity score (DAS) 28 and visual pain scale (VAS) were evaluated in the patient group with Ra. There was no statistical difference between the patients and control groups in terms of age, gender, height, body weight, BMI, and smoking (p>0.05). When patients with RA were compared with the control group, RMR was statistically significantly higher (mean±SD: 1436.57±264.64 and 1216.72±210.19 kcal/day; p: 0.0p5.1 patients with DAS-28≤5.1 had higher RMR values, but this difference was not statistically significant (p>0.05). As a result, RMR; It is elevated in patients with RA and has an important role in weight loss seen in these patients. Although we did not find a significant difference between disease activity in RMR and RA, studies with larger patient populations are needed to evaluate this relationship, since the number of very active patient groups was low in our study.