Bir Nöro-roman: Sonsuz Aşk (Ian McEwan)
A Neuro-novel: Enduring Love (Ian McEwan)
  1. Tez No: 744261
  2. Yazar: BENGİSU BEKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Nörolojinin son elli yılda önemli verilere ulaşması ve beyinin karanlıkta kalan yönlerinin aydınlatılmasıyla paralel olarak Dünya postmodern bir eksene doğru kaymıştır. Böyle bir süreçte bilgi akışının hızlanmasıyla birlikte insanoğlunun tarihi boyunca süregelen iki önemli merak ve arayış noktası olan bilim ve (kendini ifade etme, yaratım yolu olan) edebiyatın da yan yana ve iç içe olması olağan şekilde gözlemlenmiştir. Böylece daha öncesinde de edebiyatta birçok kere konu edinilen, nöroloji (beynin işleyişi, aksaklıkları) artık romanlarda ana tema olarak okuyucunun karşısına çıkmaya başlamıştır ve nöro-roman (neuro-novel), nöro anlatı (neuro-narrative), üçüncü kültür romanları (Third culture novels), nöro-kurgu (Neuro-fiction), sendrom romanları (syndrome novels) gibi isimler altında diğer türlerden ayrılmışlardır. Oliver Sacks, A. R. Luria'nın 1970 dönemlerindeki beyin yaralanmalarıyla ilgili öncül çalışmalarını“Nörolojik bir roman”için en erken model olarak tanımlarken, Nöro-romanın başlangıç hikayesi 1997'de görünür olmakta ve ilerleyen dönemlerde hızlanmaktadır. Bu çalışma Ian McEwan'ın aşk teması etrafında dönen ve sinirbilim, evrim, gen gibi bilimsel konuları edebi bir aktarımla harmanlayan çok katmanlı eseri Sonsuz Aşk'ı incelemeyi amaçlamaktadır. Kullanılan teorik çerçeve pozitif bilimlerdir. Bunu yaparken eser edebi parametreler merceğinden analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The world has shifted towards a postmodern axis in parallel with the fact that neurology has reached important data in the last fifty years and the dark parts of the brain have been illuminated. In such a process, with the acceleration of the flow of information, it has been observed that science and literature (which is the way of self-expression and creation), which are two important fields of curiosity and search throughout the history of mankind, are side by side and intertwined. Thus, neurology (the functioning of the brain, its malfunctions), which has been the subject of literature many times before, has now started to be presented to the reader as the main theme in novels and neuro-novel is separated from other genres under such names as neuro-narrative, third culture novels, neuro-fiction, syndrome novels While Oliver Sacks describes A. R. Luria's preliminary studies on brain injuries in the 1970s as the earliest model for a“Neurological novel”; however, the origin story of the Neuro-novel became more distinct in 1997 and improved in the following periods. This study aims to analyze Ian McEwan's multi-layered novel Enduring Love, which is weaved around the theme of love and also blends scientific topics such as neuroscience, evolution and gene with a literary transfer. The theoretical framework used is the positive sciences. While doing so, the work is also analyzed through the lens of literary parameters.