Markanın ceza normlarıyla korunması
Protection of the trademark with penal norms
- Tez No: 744262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FETİ ŞUA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Markanın tarihsel süreçte ortaya çıkması ve gelişimini tamamlamasıyla artık sadece üreticisini nitelemenin ötesinde, reklam, garanti, kalite ve kaynak gösterme özelliklerini barındırır hale gelmesi hukuken ele alınması sonucunu da beraberinde getirmiştir. Ticari faaliyetler kapsamında yenilenen ve gelişen pazarlama stratejileriyle birçok tanınmış marka, sahip olan işletmelerin diğer tüm maddi malvarlıklarından çok daha değerli hale gelmiştir. Marka hukuku kapsamında markaların hukuk normlarıyla korunması, markanın üreticisini güvence altına almakla birlikte aslen tüketicinin tercih hakkını özgürce kullanmasını sağlamaya yönelik olduğu kadar mal ve hizmetlerin kalite standartlarını da belirlemekte ve böylece ticaretin sağlıklı bir şekilde yürümesini ve gelişmesini koruma altına almaktadır. Ancak özel hukuk normlarıyla sağlanan korumaya rağmen, marka hakkının kötüye kullanılmasıyla elde edilen menfaatlerin büyüklüğü nedeniyle, bu alanda yaşanan ihlaller artarak devam etmiştir. Marka ihlallerinde yaşanan artış, özel hukuk korumasının yetersiz kalması, daha etkin koruma yöntemlerinin zorunlu hale gelmesiyle ceza hukukunun bu alana dahil olmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Çalışmamızda markanın ceza hukuku normlarıyla korunması anlatılarak, suç düzenlemeleri incelenmiş, inceleme sırasında uygulamada karşılaşılan eksiklik ve aksaklıklar de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the emergence of the brand in the historical process and completing its development, the fact that it now includes all the features of advertising, warranty, quality and belonging, beyond just describing the manufacturer, has brought with it the result of being considered legally. With the renewed and developing marketing strategies within the scope of commercial activities, many well-known brands have become much more valuable than all other tangible assets of the companies that own them. The protection of trademarks with legal norms within the scope of trademark law not only ensures the producer of the trademark, but also determines the quality standards of goods and services, as well as ensuring that the consumer can use their right of choice freely, thus protecting the healthy operation and development of the trade. However, despite the protection provided by private law norms, the violations in this area continued to increase due to the greatness of the benefits obtained through the abuse of the trademark right. The increase in trademark violations, the inadequacy of private law protection, and the necessity of more effective protection methods have made it inevitable to include criminal law in this field. In our study, the protection of the trademark with the norms of criminal law has been explained, the criminal regulations have been examined, and the deficiencies and malfunctions encountered in practice during the examination have also been evaluated.