Lojistik sektörünün bölgesel kalkınma etkisi; Siirt örneği
The regional development effect of the logistics sector; the example of Siirt province
  1. Tez No: 744299
  2. Yazar: ÜMİT SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'deki pek çok akademik çalışmalarda incelenen lojistik kavramı, ilk kez 20. yüzyılın başlarında literatür de ortaya çıkmıştır. Lojistik kavram itibarıyla yeni olsa da zamanla önemi artmış, şirketlerin performanslarını rekabet gücü bakımından oldukça etkilemiştir. Küresel bazda bölgesel kalkınma sahalarında yaşanan hareketlikler, bu sahada politikaların amaçları, uygulamaları ve süreçlerinde dikkat çeken gelişmelere neden olmaktadır. Türkiye'de ise bölgelerarası gelişmişlik farkı oldukça yüksektir. Bu noktada yeni nesil kuramların dâhil olduğu, bölgesel kalkınma konusunda hazırlanan akademik çalışmaların tamamı sürekli güncellenen ve kendini yenileyen politika kararları için yol gösterici olması bakımından oldukça değerlidir. Bu çalışmanın amacı ise hızla gelişmekte olan lojistik sektörünün Türkiye'deki bölgesel kalkınma çalışmalarına olan etkisiyle birlikte, bu çalışmaların özellikle seçilerek yoğunlaştığı alanlardır. Bu tez çalışmasında; lojistik kavramının tanımı yapılarak lojistik hizmetlerinin bölgesel kalkınmadaki rolü ve kamusal yönü açıklanmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında Siirt ilinde bulunan lojistik sektöründeki gelişmeler, ilin lojistik yapısı ve bu konuda sağlanan kamu desteği ele alınmıştır. Öte yandan veri toplama metodu olarak Siirt ilinde, lojistik sektöründeki sorunların ve bu sorunların çözümüne ilişkin yüz yüze anket çalışmasından faydalanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, Siirt ilinin coğrafi yapısı itibarıyla lojistik sektörü için dezavantajlı olmasının yanı sıra, stratejik ve politik yasalarla birlikte ulaşımda da altyapı eksikliğinden dolayı yetersiz olduğu görülmektedir. Siirt ilinde rekabet şartlarına dikkat edilerek, bu koşulların geliştirildiği ve hizmetlerin iyileştirilmesi için çalışmalar yapıldığı bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of logistics, which has been examined in many academic studies in Turkey, first appeared in the literature at the beginning of the 20th century. Although logistics is new in concept, its importance has increased over time and has greatly affected the performance of companies in terms of competitiveness. The movements experienced in the regional development fields on a global basis cause remarkable developments in the aims, practices and processes of the policies in this field. In Turkey, the interregional development gap is quite high. At this point, all academic studies on regional development, including new generation theories, are very valuable in terms of being a guide for constantly updated and self-renewing policy decisions. The subject of this study is the impact of the logistics sector on regional development studies in Turkey and the areas where these studies are concentrated.In this thesis study; By defining the concept of logistics, the role and public aspect of logistics services in regional development is explained. In the research part of the study, the developments in the logistics sector in the province of Siirt, the logistics structure of the province and the public support provided in this regard are discussed. On the other hand, as a data collection method, a face-to-face survey study on the problems in the logistics sector in Siirt and the solution of these problems was used. As a result of this research, it is seen that the province of Siirt is disadvantaged for the logistics sector due to its geographical structure, as well as inadequate due to the lack of infrastructure in transportation, along with strategic and political laws. It has been reported that by paying attention to the conditions of competition in Siirt, theseconditions have been developed and studies have been carried out to improve the services.