Türk hukukunda tahkim benzeri uyuşmazlık çözüm yolları
Dispute resolution methods similar to arbitration under Turkish law
  1. Tez No: 744301
  2. Yazar: MEHMET FERİDUN İZGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEM BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 501
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, özel hukuk uyuşmazlıklarının devlet yargısı dışında çözümüne ilişkin Türk mevzuatında öngörülen yöntemler incelenerek tahkim ve tahkim benzeri yöntemlerle alternatif uyuşmazlık çözümü kavramı arasındaki ilişki ve dostane yöntemlerle aralarındaki farklar tespit edilmiştir. Türk mevzuatında genel tahkim düzenlemeleri dışındaki düzenlemelerle öngörülen uyuşmazlık çözüm yolları, incelenen her bir uyuşmazlık çözüm yolunun kaynağı, uyuşmazlık çözümüne yetkili makam, ilgili usule başvurunun doğurduğu sonuçlar ve nihayet kararların hüküm ve sonuçları açılarından irdelenerek genel tahkim düzenlemeleriyle biçimsel ya da fonksiyonel açıdan benzerlikleri ortaya konulmuştur. Türk hukukunda mevzuat içerisinde dağınık bir şekilde öngörülmüş bulunan bu tür düzenlemelerin sevkinde özellikle adil yargılanma hakkının korunması açısından göz önünde tutulması gereken hususlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study primarily examines the methods stipulated in the Turkish legislation regarding the resolution of private law disputes outside the state jurisdiction and determines the relationship between arbitration and arbitration-like methods, and the concept of alternative dispute resolution and the differences between arbitration and arbitration-like methods, and peaceful methods. The formal or functional similarities with the general arbitration regulations are presented through examination of the dispute resolution methods envisaged by the regulations other than the general arbitration regulations in the Turkish legislation, the source of each dispute resolution method, the competent authority for such dispute resolution, the results of the application to the relevant procedure, and finally the provisions and consequences of the decisions. The issues that should be considered, especially in terms of the protection of the right to a fair trial, are evaluated in relation to such regulations, which are scattered around the Turkish legislation.