Tonoz tipi çelik ızgara kabuk sistemlerde modüler değişimlerin yapı davranışına etkisi
Effect of modular changes on structural behavior in vault type steel gridshell systems
- Tez No: 744367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS DEVRAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya nüfusunun artmasıyla beraber yüksek hacime sahip yapı ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda modern yapı strüktürleri ortaya çıkmıştır. Modern yapı strüktürlerin ortaya çıkmasıyla beraber mimari bakış açıları da değişmiştir. Endüstri çağıyla birlikte yeni mimari algılar ve statik gelişmelerle beraber gridshell (ızgara kabuk) taşıyıcı sistemler keşfedilmiştir. Çevre dostu ve uzun süre kullanım ömrü olan taşıyıcı sistemlerin arasında yer almaktadır. Izgara kabuk taşıyıcı sistemlerle hem mimarlara farklı tasarımlar oluşturma imkânı sunulmuş hem de güvenli, fonksiyonel yapılar oluşturulmuştur. Birçok alanda kullanılan tonoz tipi ızgara kabuk taşıyıcı sistemler estetik görünümleri ile tercih edilmektedir. Izgara kabuk taşıyıcı sistemlerin tasarımlarında farklı yaklaşımlar oluşmuştur. Taşıyıcı sistemin sahip olduğu modül geometrisi yapının davranışına etki etmektedir. Bu tez çalışmasında ülkemiz de yürürlükte olan standartlar dikkate alınarak modül geometrilerinin tonoz tipi ızgara kabuk taşıyıcı sistemlerde yapı davranışına olan etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışma 3 farklı modül geometrisine sahip farklı açıklıklarda olan yapıların statik analizlerini içermektedir. Oluşturulan taşıyıcı sistemler modül geometrileri ve farklı modül boyları için analiz edilmiştir. Analizlerden elde edilen sonuçlara göre çalışmada kabul edilen sınır şatlar için en efektif modül geometrisi ve bu geometri için en etkili modül boyları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in the world population has led to the need for high-volume buildings. Modern building structures have emerged for these needs. Modern building structures have caused changes in architectural perspectives. With the industrial age, with new architectural perceptions and static developments, gridshell carrier systems were discovered. These systems significantly environmental friendly and have long service life. Gridshell carrier systems have made different designs avaliable for architects. Gridshell carrier systems are reliable and functional structures. Aesthetic value is one of the main reasons of preferance for vault type Gridshell carrier systems, which can be used in many fields. Gridshell carrier systems have different design approaches. The module geometry of the carrier system affects the behaviour of the structure. In this thesis, the effect of module geometries on building behaviour in vault type Gridshell carrier systems was investigated according to the current regulations in our country. The research, possesses static analyses of structures with three different module geometries and different spans. The created carrier systems were analysed for module geometry and module length parameters. From the results obtained from the analysis, the most effective module geometry, and the most effective module lengths for this geometry, were investigated for the considered boundary conditions.