Deniz seviyesi yükselmesinin kıyı alanları üzerindeki etkisi:Mersin örneği
The effect of the sea level rise on coastal areas:The case of Mersin
  1. Tez No: 744366
  2. Yazar: BÜŞRA GÜLBAHAR İŞLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN BURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde iklim krizinin yıkıcı etkilerini hissetmek kaçınılmazdır. Bu olumsuz etkilerden en önemlilerinden biri olan deniz seviyesinin yükselmesidir. Deniz seviyesinin yükselmesinin ilk zarar vereceği alan ise kıyı alanlarıdır. Kıyı alanlarının karmaşık yapısı ve iç dinamiğinin kırılganlığı ile deniz seviyesinin yükselmesi kıyı alanlarında ağır hasarlara yol açacaktır. Bununla birlikte kıyı alanlarındaki limanlar, rekreasyon alanları, yerleşim alanları, tarım alanları, nükleer enerji santrali gibi ekonomik değeri yüksek olan kentsel kullanımların varlığı da kıyı alanlarının hassasiyetini arttırmaktadır. Deniz seviyesinin yükselmesi beraberinde kıyı erozyonları, su basmaları, taşkınlar, tatlı su kaynaklarına tuzlu su girişi gibi riskleri getirmekte ve bu riskler, ekolojik, ekonomik ve sosyal değerlere yıkıcı zararlar verecektir. Planlama ile bu risklere güçlü bir savunma mekanizması hazırlamak mümkündür. Toplumsal düzeyde farkındalığın yaratılması, kıyı alanlarına özgü niteliklere göre analizler ve karar destek mekanizmaları, karar destek mekanizmalarıyla çalışan yönetişim planı ve uyum yöntemleriyle yenilikçi müdahaleler deniz seviyesi yükselme riskine yönelik çözümler olarak değerlendirilmiştir. Buna somut bir çalışma örneği olarak Mersin üzerinden analizler yapılıp ve örnek planlar incelenmiş deniz seviyesinin yükselmesine uyum planı şeması üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it is inevitable to feel the devastating effects of the climate crisis. The most critical of these negative effects is sea level rise. The first area to be damaged by sea level rise is coastal areas. The complex structure of the coastal areas and the fragility of their internal Dynamics within the rise in sea level will cause severe damage to the coastal areas. In addition, the existence of urban uses with high economic value such as ports, recreation areas, residential areas, agricultural areas, nuclear power plants in coastal areas also brings coastal areas to a more sensitive point. Rising sea level brings risks such as coastal erosion, flooding, flooding, salt water intrusion into fresh water resources, and these risks will cause devastating damage to ecological, economic and social values. With planning, it is possible to prepare a strong defense mechanism against these risks. Raising awareness at the social level, analyzes and decision-making mechanisms according to the characteristics of coastal areas, a governance plan working with decision-making mechanisms and innovative interventions with adaptation methods have been evaluated as solutions for the risk of sea level rise. As an example of this, analyzes were made on Mersin and case studies were examined, and a sea level rise adaptation plan scheme was produced.