Washback effects of the foreign language section in High School Entrance System (LGS) central exam on the eighth graders' English language learning in Turkey
Türkiye'de LGS yabancı dil sınav bölümünün sekizinci sınıf öğrencilerinin İngilizce öğrenmelerine etkisi
  1. Tez No: 744414
  2. Yazar: ZEHRA ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, LGS İngilizce sınavının sekizinci sınıf öğrencilerinin dil öğrenmeye yönelik tutumlarına etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. LGS İngilizce sınavı gibi yüksek riskli sınavların öğrenciler, veliler, okul idareleri ve hatta toplum gibi paydaşlar üzerinde önemli bir etkisi vardır (makro düzeyde etki). Sınavlardan en çok etkilenen paydaşların öğrenciler olması nedeniyle, çalışmada sınavın sekizinci sınıf öğrencileri üzerindeki etkileri araştırılmıştır (mikro düzeyde etki). Araştırma Türkiye'nin yedi bölgesinde 349 sekizinci sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler için 57 maddeden oluşan Likert tipi çevrimiçi anket kullanılmıştır. Anket altı alt alandan oluşmaktadır: öğrenme içeriği, öğrenme yöntemleri, öğrenme amacı, öğrenme güdüsü, öz yeterlilik ve kaygı. Çalışmanın bulguları Sosyal Bilimler İstatistik Programı (SPSS-22), frekans analizi ve t- testi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, analiz, LGS İngilizce sınavının sekizinci sınıf öğrencilerinin sınav hazırlık sürecini hem olumlu hem de olumsuz etkilediğini göstermektedir Sınav, sekizinci sınıf öğrencilerinin İngilizce öğrenmeye yönelik tutumlarını, yabancı dil öğrenme hedeflerini, İngilizce öğrenmeye yönelik güdülerini ve İngilizce öz yeterliklerini olumlu yönde etkilerken, öğrenme içeriğine yönelik tutumlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca, LGS İngilizce sınavı kaygıya neden olsa da bu kaygının hazırlık sürecini etkilemediği ya da İngilizce öğrenmede korku yaratmadığı görülmektedir. Dahası, LGS İngilizce sınavının sekizinci sınıf öğrencilerinin nasıl çalıştıklarından çok ne çalıştıklarını etkilediği görülmektedir. Bu nedenle çoğunlukla sınavda sınanan okuduğunu anlama yeterliklerini ve sözcük dağarcığını geliştirmeye çalışırlar ve bu becerileri geliştirirken kendi öğrenme stratejilerini kullanırlar.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the LGS English exam on the eighth graders' attitudes toward language learning. High-stakes exams like the LGS English exam have a substantial effect on stakeholders, such as learners, parents, school administrations and even society (macro-level washback effect). Since learners are the most affected stakeholders from exams, the effects of the exam on the eighth graders have been researched in the study (micro-level washback effect). The study was conducted with 349 eighth graders in the seven regions of Turkey. For data, a Likert-type online questionnaire consisting of 57 items was used. The questionnaire comprises six sub-dimensions: learning content, learning methods, learning purpose, learning motivation, self-efficacy and anxiety. The findings of the study were analyzed by the SPSS 22 version program and t-test and frequency analysis. As a result, the analysis indicates that the LGS English exam seems to have both positive and negative washback effects on the eighth graders' exam preparation processes. Whereas the exam affects the eighth graders' attitudes positively towards their learning English, foreign language learning goals, motivation to learn English and English self-efficacy, on the other hand, it affects their attitudes towards learning content negatively. Besides, although the LGS English exam causes anxiety, it is seen that this anxiety neither affects the preparation process nor creates fear in learning English. Moreover, the findings show that the LGS English exam affects what the eighth graders study rather than how they study. Therefore, they mostly try to improve their reading comprehension competence and vocabulary, which are tested in the exam, but they use their own learning strategies while developing these skills.