Çevre güvenliği ve küresel yönetişim ilişkisi: İklim değişikliği olgusu bağlamında bir değerlendirme
The relationship between environmental security and global governance: An evaluation in the context of the climate change phenomenon
- Tez No: 744419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çevre, en genel anlamda canlıların içinde yaşadığı ve aynı ortamda yaşayan canlıların birbirleri ile olan etkileşimlerini ifade eden fiziksel ortamdır. Çevrede meydana gelen her türlü risk ve tehdit çevre güvenliğinin çalışma alanına girmektedir. Çevrede meydana gelen tehlikeler bireyleri, devletleri ve toplumları çevrenin korunması gereken bir değer olduğu düşüncesine sevk etmiş ve çevrenin korunması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Sanayi ve teknoloji alanlarında yaşanan ilerlemeler dünya toplumlarını ekonomik, siyasi ve kültürel yönlerden birbirine yakınlaştırmış ve etkileşime neden olmuştur. Yeni dünya düzeni çerçevesinde tüm ülkeler birbirlerine bağımlı hale gelmiştir. Bu gibi gelişmeler çeşitli çevre sorunlarını da beraberinde getirmiş ve bu sorunların farkına varılmıştır. Küresel ölçekte çevre sorunlarıyla mücadelede çeşitli uluslararası girişimler gerçekleştirmiştir. Çevre sorunları ve iklim değişikliğine karşı verilen mücadele genellikle sözleşmeler ve protokoller üzerinden gerçekleştirilmiştir. Küresel iklim değişikliğiyle ilgili yapılan sözleşmelerin yetersizliği ve parçalanmışlığı aynı zamanda bu sözleşmelerin getirdiği yükümlülükleri uygulayacak bir otoritenin olmaması küresel çevresel yönetişim yaklaşımını gerekli kılmıştır. Sınır tanımayan küresel çevre sorunlarıyla mücadelede uluslararası işbirliği zorunlu hale gelmiştir. İşbirliği arayışları dünya genelinde farklı bir kurumsal yapılanmayı gerekli kılmıştır. Anahtar Kavramlar: Çevre Güvenliği, İklim Değişikliği, Küresel Çevresel Yönetişim
Özet (Çeviri)
In the most general sense, the environment is the physical environment in which living things live and refers to the interactions of living things living in the same environment with each other. All kinds of risks and threats occurring in the environment fall within the scope of environmental safety studies. The dangers that occur in the environment have led individuals, states and societies to think that the environment is a value that needs to be protected, and the need to protect the environment has arisen. Advances in the fields of industry and technology have brought world societies closer together in economic, political and cultural aspects and caused interaction. Within the framework of the new world order, all countries have become dependent on each other. Such developments have brought about various environmental problems and these problems have been recognized. He has carried out various international initiatives to combat environmental problems on a global scale. The fight against environmental problems and climate change has usually been conducted through conventions and protocols. At the same time, the inadequacy and fragmentation of the contracts concluded on global climate change, as well as the lack of an authority to implement the obligations imposed by these contracts, made it necessary to approach global environmental governance. International cooperation has become mandatory in the fight against global environmental problems without borders. Their search for cooperation has necessitated a different institutional structure throughout the world. Key Terms: Environmental Security, Climate Change, Global Environmental Governance