Çalışanların inovasyon kültürlerinin kurumsal girişimcilik üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A research on the effect of employees' innovation cultures on corporate entrepreneurship
- Tez No: 744421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Farklı kültürlerden çalışanların bir araya geldiği organizasyon yapılarında adaptasyon sağlamak ve inovasyonu yönetmek giderek güç hale gelmektedir. Gün geçtikçe daha da hızlı değişen teknoloji, müşteri istekleri, toplumun ihtiyaçları ve rekabet koşulları gibi olgular, organizasyonların adaptasyonu konusunda zorluklar meydana getirmektedir. Kurumsal girişimcilik faaliyetlerinden başarılı sonuçlar alınabilmesi için organizasyonların destekleyici bir inovasyon kültürüne sahip olması önem kazanmaktadır. Bu tezin esas amacı, çalışanların inovasyon kültürlerinin kurumsal girişimcilik üzerindeki etkisinin ne yönde olduğunu araştırmaktır. Araştırmada teorik temel oluşturmak için öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Sonrasında uygulama bölümüne geçilmiş ve çeşitli avantajlarından dolayı veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma için oluşturulan ankete bir büyükşehir belediyesi ve ona bağlı iştirak şirketlerinde çalışan 218 kişi katılmış ve değerlendirmeye alınmıştır. Gönüllü katılımcılara, Google Formlar aracılığıyla dağıtılan ve aynı şekilde toplanan anketler sonucunda elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 21.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada yapılan kolerasyon analizi sonucunda ana ve alt boyutlar bazında değişkenler arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Kurumsal girişimcilik, inovasyon (yenilikçilik) kültürü, inovasyona eğilim, inovasyon uygulamaları ve inovasyon potansiyeli değişkenleri arasındaki ilişkilerin pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise inovasyon (yenilikçilik) kültürünün kurumsal girişimcilik üzerinde pozitif yönlü etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bu kapsamda inovasyon kültürünün kurumsal girişimcilik kapasitesinin arttırılması konusunda önemli bir faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is becoming increasingly difficult to adapt and manage innovation in organizational structures where employees from different cultures come together. Facts such as technology, customer demands, society's needs and competition conditions that change more and more rapidly day by day, create difficulties for organizations to adapt. It is important for organizations to have a supportive innovation culture in order to obtain successful results from corporate entrepreneurship activities. The main purpose of this thesis is to investigate the impact of employees' innovation cultures on corporate entrepreneurship. First of all, a literature research was made in order to establish a theoretical basis in the research. Afterwards, the application part was started and the survey method was preferred as a data collection tool due to its various advantages. 218 people working in a metropolitan municipality and its affiliated companies participated in the survey created for the research and were evaluated. IBM SPSS Statistics 21.0 package program was used in the analysis of the data obtained as a result of the questionnaires distributed to the volunteer participants via Google Forms and collected in the same way. As a result of the correlation analysis made in the study, the relationships between the variables on the basis of main and sub-dimensions were determined. It has been determined that there are positive and significant relationships between the variables of corporate entrepreneurship, innovation culture, tendency to innovation, innovation practices and innovation potential. As a result of the regression analysis, it was determined that the innovation culture has a positive effect on corporate entrepreneurship. In this context, it has been concluded that the culture of innovation is an important factor in increasing the capacity of corporate entrepreneurship.