Hastane işletmelerinde motivasyonun hemşireler odaklı performansa etkisi ve İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir araştırma
The effect of motivation on nurses-focused performance in hospital operations and aresearch in Istanbul Training and Research Hospital
- Tez No: 744440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde sağlık hizmetleri değişen ve gelişen teknoloji ile profesyonel anlamda hizmet sunumunu geliştirmektedir. Sağlık kurumlarının yapısal ve organizasyonel anlamda karmaşık ve çok yönlü bir yapıya sahip olması kurum çalışanlarının da aynı şekilde birbirinden farklı birçok beceri ve yeteneklerini bir arada toplamaktadır. Sağlık hizmetlerinin ötelenemez oluşu ve hayati risk taşıyan müdahaleleri gerektirmesi çalışanların performansını etkilemektedir. Kurumsal başarının elde edilmesi ancak çalışanların kurumun amaç ve hedefleri doğrultusunda motive olmaları ile mümkündür. Sağlık kurumlarındaki başarı ve performans, sağlık çalışanlarının motivasyonuna bağlıdır. Motive olmayan çalışanın performans düzeyi kurumsal beklentiyi karşılayamamaktadır. Bu çalışmamızda sağlık kurumlarındaki en büyük iş gücünü oluşturan hemşirelerin işe tutumları, iş performans ve verimliliklerinin motivasyon odağında ne yönde etkilendiğini saptayabilmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmamızın evrenini İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Çalışmamıza katılan 212 gönüllü katılımcılara online anket yöntemi uygulanmıştır. Hemşirelere; kişisel bilgiler formu, motivasyon yöntem ve araçları ile performans düzeylerine yönelik sorular yöneltilmiştir. Sorular“Kesinlikle Katılıyorum”dan“Kesinlikle Katılmıyorum”arasında 5'li likert ölçek sisteminde oluşturulmuştur. Ölçeğin toplamından motivasyon yöntem ve araçları, yönetsel faktörler ve performans değerlendirme faktörlerinden alınan toplam puanın yüksekliği, ilgili faktörün motivasyonu artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Hemşirelerin motivasyon yöntem ve araçları ile performans düzeylerine verdikleri önemler deneklerin "yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim ve çalışma yılı değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu histogram grafikleri ve Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Kategorik değişkenler sunulurken değişkenlerin frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır ve kategorik değişkenlerin analizi Ki-Kare (Exact) Testi ile gerçekleştirilmiştir. Kategoriler arasındaki anlamlı farklılık Benferroni metodu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, health services improve the provision of services in a professional sense with the changing and developing technology. The fact that health institutions have a complex and multifaceted structure in terms of structure and organization brings together many different skills and abilities of the employees of the institution. The non-transferability of health services and the necessity of life-threatening interventions affect the performance of employees. Achieving corporate success is only possible if employees are motivated in line with the goals and objectives of the institution. Success and performance in health institutions depend on the motivation of health workers. The performance level of the unmotivated employee cannot meet the institutional expectations. In this respect, our study was carried out as a descriptive study in order to determine how the attitudes, job performance and productivity of nurses, who constitute the largest workforce in health institutions, are affected in the focus of motivation. The population of our research consists of nurses working in Istanbul Training and Research Hospital. The online survey method was applied to 212 volunteer participants who participated in our study. To the nurses; Questions about personal information form, motivation methods and tools, and performance levels were asked. The questions were created on a 5-point likert scale from“Strongly Agree”to“Strongly Disagree”. The high total score obtained from the motivation methods and tools, managerial factors and performance evaluation factors from the total of the scale shows that the relevant factor is effective in increasing motivation. The importance that nurses attach to motivation methods and tools and performance levels was compared according to the variables of“age, gender, marital status, education and working year”. The conformity of the variables to the normal distribution was examined by histogram graphs and Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk test. While presenting the categorical variables, the frequency and percentage values of the variables were used, and the analysis of the categorical variables was carried out with the Chi-Square (Exact) Test. The significant difference between the categories was examined by the Benferroni method.