Üniversite öğrencilerinin akılcı olmayan inanç düzeyleri ile kendini kabul düzeylerinin incelenmesi
Examination of irrational belief levels and self-acceptance levels of university students
- Tez No: 744441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNİR YALÇIN ORTAKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin akılcı olmayan inanç düzeyleri ile kendini kabul düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Mersin İli Toros Üniversitesinde öğrenim gören, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler ve Mühendislik Fakültesi 200 lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %53,5'i (n=107) kadın ve %46,5'i (n=93) erkektir. Sınıf düzeylerine göre ise; öğrencilerin %33'ü (n=66) 1. sınıf, %21,5'i (n=43) 2. sınıf, %21,5'i (n=43) 3. sınıf ve %24'ü (n=48) 4. sınıf öğrencisidir. Bölüm olarak, öğrencilerin %49,5'i (n=99) psikoloji, %33'ü (n=66) mühendislik, %17,5'i (n=35) işletme, uluslararası ticaret ve lojistik ve uluslararası finans ve bankacılık bölümlerinde öğrenim görmektedir. Araştırmada veriler, Kişisel Bilgi Formu, Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği Kısa Formu (Türküm, 2003) ve Koşulsuz Kendini Kabul Ölçeği (Kapıkıran ve Kapıkıran, 2010) aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizi SPSS 26.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizi için, değişkenlere bağlı olarak Pearson Korelasyon Analizi (akılcı olmayan inançlar ve kendini kabul değişkeni arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla ) İlişkisiz-Bağımsız Örneklemler T Testi (cinsiyet değişkeninin akılcı olmayan inançlar ve kendini kabul değişkeni üzerindeki etkisini incelemek için), Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) (ikiden fazla grup karşılaştırmaları olan sınıf, bölüm, değişkenleri için) Tukey-HSD çoklu karşılaştırma (post-hoc) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research was to examine the relationship between university students' irrational belief levels and self-acceptance levels. The sample of the research consists of 200 undergraduate students from the Faculty of Economics Administrative and Social Sciences and Engineering Sciences studying at Toros University of Mersin in 2021-2022 academic year. 53.5 %(n = 107) of the students participating in the research were female and 46.5 %(n = 93) were male. According to grade levels; 33 % (n = 66) of the students were in 1st grade, 21.5 %(n = 43) were in the 2nd grade, 21.5 %(n = 43) were in 3rd grade and 24 %( n=48) were in 4th grade. As a department, 49.5% (n=99) of the students were studying in psychology, 33% (n=66) in engineering, 17.5% (n=35) in business, international trade and logistics, and international finance and banking. In the research, data were collected through the Personal Information Form, the Irrational Beliefs Short Form (Türküm, 2003), and the Unconditional Self Acceptance Scale (Kapıkıran ve Kapıkıran, 2010). Data analysis was done using SPSS 26.0 program. For data analysis, Pearson Correlation Analysis ( to measure the relationship between irrational beliefs and self-acceptance variable), Unrelated-İndependent Samples T Test (to examine the effect of the gender variable on the irrational beliefs and self-acceptance variable), One-Way Analysis of Variance (ANOVA) (for grade and department variables with more than two group comparisons) and Tukey-HSD multiple comparison (post-hoc) test were used depending on the variables.