Liseli ergenlerin kişiler arası iletişim becerileri ile akılcı olmayan inançları arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigating the relationship of communication skills and irrational beliefs of high school adolescents with respect to some independent variables
- Tez No: 191062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada Eskişehir merkezindeki liselere devam eden öğrencilerinkişilerarası iletişim becerileri ile akılcı olmayan inançları arasındaki ilişki bazıdeğişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmada ele alınan bağımsız değişkenlercinsiyet, annenin eğitim düzeyi ve babanın eğitim düzeyidir.Araştırma 2004-2005 eğitim öğretim döneminde, Eskişehir merkezindekiliselere devam eden öğrencilerinden seçilen 395 öğrenci üzerinde yapılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen verilere SPSS (Sosyal Bilimler çin statistikProgramlar) ile istatistik işlemler yapılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular kısaca şu şekilde özetlenebilir; liseliergenlerin iletişim becerileri ile akılcı olmayan inanç düzeyleri arasında anlamlı birilişkinin olduğu bulunmuştur. Cinsiyetleri farklı liseli ergenlerin iletişim becerileridüzeyleri arasında ve cinsiyetleri farklı liseli ergenlerin akılcı olmayan inançdüzeyleri arasında kızların lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Liseli ergenlerinannelerinin eğitim durumları ile iletişim becerileri arasında, anneleri ilkokul ve lisemezunu olanlarla anneleri üniversite mezunu olanlar arasında anneleri ilkokul ve lisemezunu olanların lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca annelerinin eğitimdurumu ilkokul, ortaokul ve lise olanlarla üniversite olan liseli ergenlerin akılcıolmayan inanç düzeyleri arasında annelerinin eğitim durumu ilkokul, ortaokul ve liseolanların lehine önemli farklılıklar bulunmuştur. Diğer taraftan babalarının eğitimdurumu farklı olan liseli ergenlerin iletişim becerileri düzeyleri arasında vebabalarının eğitim durumu farklı olan liseli ergenlerin akılcı olmayan inanç düzeyleriarasında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between communication skills andirrational beliefs of the high school students in Eskişehir with respect to someindependent variables is investigated. The independent variables in this research aregender, education levels of their parents.The research has been done on 395 students among the high schools in thecentre of Eskişehir during 2004 - 2005 school years. SPSS program (StatisticalProgram for Social Sciences) is used to analyze the obtained data from the research.The finding that has been found from research could be summarized asfollows. A relation could be seen between the communication skills and irrationalbelief levels of high school adolescents. In favour of girls meaningful differencecould be seen for the different gender high school adolescents communication skills.Also meaningful difference has been found that girls irrational belief levels arehigher than male high school adolescents. Communication skills of levels highschool adolescents whose mothers are graduated primary school and high school hasbeen found significantly higher than the students whose mothers are universityeducated. Also, irrational belief levels of high school adolescents whose mothers aregraduated from primary school, middle schools and high school are significantlyhigher than the students whose mothers are graduated from university. On the hand,there was no significant difference on both communication skill levels and irrationalbelief levels of high school adolescents with respect to their fathers educationalstatus.