Sağlık çalışanlarının bireysel yenilikçilik davranışlarının emziren annelerin emzirme öz yeterliliği üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Individual innovation behaviors of healthcare professionals evaluation of the effect of nursing mother's breastfeeding on self-efficiency
- Tez No: 744442
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Emzirme öz yeterliliği, anne sütü ile beslemeye karar ver¬me ve emzirme süresi ile ilişkilendirilmektedir. Literatürde emzirme öz yeterliliği üzerine sağlık çalışanlarının etkisi konusunda sınırlı sayıda çalışma yapılmıştır. Benzer şekilde ülkemizde emziren anne ve bebeklerine yönelik sorunların çözümünde yenilikçilik uygulamaları sayısının arttırılması oldukça gereklidir. Bu tezin, birinci bölümünde bireysel yenilikçilik kavramı, ikinci bölümünde emzirme öz yeterliliği kavramı, üçüncü bölümde ise sağlık çalışanlarnın bireysel yenilikçilik davranışlarının emziren annelerin emzirme öz yeterliliği üzerine etkileri, aralarındaki ilişki ele alınarak literatür taramaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, vajinal ve sezaryen doğum yapan kadınların emzirme öz yeterlilik düzeyleri arasında p>0,001 olduğundan anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada emzirme öz yeterlilik ölçeği toplam puan ortalamaları vajinal doğum yapan kadınların 69,33±9,81, sezaryen doğum yapan kadınların 64,00±7,58 bulunmuştur. Buna ilaveten annelerin emzirme öz yeterliliği ile bebeklerini emzirme düzeyleri (anne sütü veya formül mama kullanımı) arasında p=0,02
Özet (Çeviri)
Breastfeeding self-efficacy is associated with the decision to breastfeed and the duration of breastfeeding. A limited number of studies have been conducted in the literature on the effect of healthcare professionals on breastfeeding self-efficacy. Similarly, it is very necessary to increase the number of innovative practices in solving the problems of breastfeeding mothers and their babies in our country. In the first part of this thesis, the concept of individual innovativeness, in the second part the concept of breastfeeding self-efficacy, and in the third part, the effects of individual innovative behaviors of healthcare professionals on breastfeeding self-efficacy of breastfeeding mothers and the relationship between them were examined and literature reviews were made. According to the results obtained, a significant difference was found between the breastfeeding self-efficacy levels of a breastfeeding mother who had a vaginal and cesarean delivery, with p>0.001. In the study, the total mean scores of the breastfeeding self-efficacy scale were found to be 69.33±9.81 for breastfeeding mothers who had a vaaginal delivery and 64.00±7.58 for mothers who had a cesarean section. In addition, a significant difference was found between mothers' breastfeeding self-efficacy and their infant breastfeeding levels (use of breast milk or formula) as p=0.02