Duygusal zekânın kariyer uyum yeteneğine etkisi: Sivas Adliyesi personeli üzerine bir araştırma
The effect of emotional intelligence on career adaptation: A research on Sivas Court staff
- Tez No: 744448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OZAN CİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Duygusal Zekanın Kariyer Uyum Yeteneğine Etkisi araştırılmış ve anket çalışmasıyla bu çalışmanın içeriği desteklenmiştir. Birinci bölümde duygu kavramı, tanımı, bileşenleri; zeka kavramı, tanımı, türleri, kuramları, zeka ve yönetim ilişkisi; duygusal zeka kavramı, tanımı önemi, gelişim süreci, duygusal zeka modelleri, boyutları ve iş yaşamında kullanılması incelenmiştir. İkinci bölümde ise kariyer kavramı, tanımı, özellikleri kapsamı, önemi, kariyer aşamaları, kariyer kuramları, kariyer planlamada etkili faktörleri, kariyer seçimi, kariyer süreci sorunları, kariyer geliştirme; kariyer uyum yeteneği, buna ilişkin kavramlar, boyutları incelenmiştir. Üçüncü bölümde duygusal zekanın kariyer uyum yeteneğine etkisi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde duygusal zekanın kariyer uyum yeteneğine etkisine yönelik yapılmış akademik çalışmalar ele alınmıştır. Beşinci bölümde savunulan düşünceleri test etmek amacıyla Sivas Adliyesi personellerine yönelik uygulanan anket çalışmasına verilmiş, bunlarla alakalı bulgular analiz edilmiştir. Duygusal zekanın ölçülmesi amacıyla Wong ve Law' un 16 sorudan oluşan duygusal zeka ölçeği WLEIS tercih edilmiştir. Kariyer uyum yetenekleri ölçülmesinde ise, Savickas ve Profeli'nin (2012) çalışmasında“uluslararası kariyer uyum yetenekleri ölçeği”olarak adlandırılan ve 13 ülkeye mensup 18 araştırmacının ortak çalışması sonucunda oluşturulan bir ölçek kullanılmıştır. Altıncı bölümde bu çalışmaya ait sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Emotional Intelligence on Career Adaptability was investigated and the content of this study was supported by the survey study. In the first part, the concept of emotion, its definition and components; the concept, definition, types, theories of intelligence, relationship between intelligence and management; The concept of emotional intelligence, its definition, importance, development process, emotional intelligence models, dimensions and use in business life were examined. In the second part, career concept, definition, scope of features, importance, career stages, career theories, effective factors in career planning, career choice, career process problems, career development; career adaptability, related concepts and dimensions were examined. In the third part, the effect of emotional intelligence on career adaptability is explained. In the fourth chapter, academic studies on the effect of emotional intelligence on career adaptability are discussed. In the fifth chapter, a questionnaire applied to the personnel of Sivas Courthouse was given to test the opinions defended, and the findings related to these were analyzed. In order to measure emotional intelligence, Wong and Law's emotional intelligence scale WLEIS consisting of 16 questions was preferred. In measuring career adaptability, in the study of Savickas and Profeli (2012), a scale called“international career adaptability scale”was used as a result of the collaboration of 18 researchers from 13 countries. In the sixth chapter, the results and recommendations of this study are given.